NASA, Ay’a ilk adım atacak kadını taşıyacak dev roketleri birleştirdi

Uzay tarihinde Ay’a ilk defa bir kadının ayak basması için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor.

Artemis görevini icra etmesi için 65 metre uzunluğundaki dev ana roket, 54 metrelik iki küçük roketin ortasına yerleştirildi.

Florida eyaletinde bulunan Kennedy Uzay Merkezi’ndeki NASA mühendisleri, fırlatma konfigürasyonunda bulunan üç temel unsuru ilk kez bir araya getirdi. 65 metrelik dev ana roket, 11 Haziran’da iki küçük güçlendirici roketin ortasına indirildi.

İlk uçuş insansız

Artemis görevi kapsamında dev roketler (Uzay Fırlatma Sistemi-SLS), Orion kapsülünde diğer astronotlarla birlikte ilk kadın astronotu Ay’a götürecek.

Ancak bu yıl yapılacak Artemis 1 görevi için, uzay gemisinde çalışan mühendisler insanlı uçuşlardan önce hem roketlerin (SLS) hem de kapsülün (Orion) entegre testini gerçekleştireceğinden dolayı astronot bulunmayacak. Fakat 2022 yılında gerçekleştirilecek Artemis 2 görevi astronotlu test uçuşu olacak. Artemis 3 ise 2023 yılında astronotları Ay’a götürecek ve bu uçuş her yıl tekrarlanacak.

Apollo’nun ikiz kız kardeşi Artemis

NASA, 7 Aralık 1972 yılında Apollo görevi kapsamında Ay’a son insanlı uçuşunu gerçekleştirmişti. NASA’nın ikinci Ay görevi, adını Yunan mitolojisinde Apollo’nun ikiz kız kardeşi Artemis’ten aldı. 

NASA’nın Artemis programı çerçevesinde Ay’ın yüzeyini daha fazla keşfetmek için göndereceği astronot Ay’a ayak basan ilk kadın olması açısından tarihî önem arz ediyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.