NASA, Ay’a iPad gönderiyor

Uzun bir aradan sonra tekrar Ay’a gitmeyi hedefleyen NASA’nın insanlığın Ay’a yeniden dönüşüne yönelik ilk büyük testi temsil edecek olan Artemis 1 görevi için geri sayımı başladı.

Önümüzdeki aylarda NASA, 1970’ten Apollo programının sona ermesinden bu yana gerçekleşmeyen hedefini gerçekleştiriyor. Bu devasa projenin gerçekleşmesini beklerken uzay ajansı, ilk test aşamasını gerçekleştirecek.

Edinilen bilgiye göre NASA, iPad’i test için Ay’a göndermeyi planlıyor. NASA’nın fırlatma sisteminde iPad’e yer vermesinin nedeni ise Amazon Alexa sesli asistanıyla ilgili testlerin Orion uzay aracı içinde gerçekleştirilecek olmasından kaynaklanıyor. Böylece sesli komutların, uzay aracıyla ilgili bilgileri daha hızlı ileteceği iddia ediliyor.

Apple 11 inç iPad Pro WiFi 512GBGümüş - en uygun fiyatlarla Troy'da

Lockheed Martin ve NASA arasındaki bu iş birliğiyle oluşan bu sistem, ‘Callisto‘ olarak yer alıyor. Bu sayede Orion konsolunun orta kısmında özelleştirilen bir donanım ve tablet olacak. Ayrıca WebEx video konferans hizmeti, kontrol merkezinden video ve ses yayınlamak için de Alexa’yı tercih edecek.

NASA, Amazon'un sesli asistanı Alexa'yı uzay görevlerine gönderecek: 'Alexa  beni Ay'a götür' - 07.01.2022, Sputnik Türkiye

Uzay ajansı, yeni sistemle birlikte Alexa ile mekansal bir sohbet gerçekleştirmeyi amaçlıyor. Artemis 1’in Ay’a geri dönmek için tüm teknolojiye sahip olduğu söyleniyor.

NASA, Alexa’yı Ay’ın yörüngesindeki bir uzay aracında test etmenin zorluğundan bahsetti. Uzay ajansına göre testin Echo hoparlör ve WiFi ile evde olduğundan daha da zor olacağını ve roketin içinde insanlar olsaydı daha kolay olacağını belirtiyor.

NASA’nın Johnson Uzay Merkezi’ndeki Orion programının müdür yardımcı Howard Hu, yeni sistemle ilgili açıklamalarında “Astronotların uçuş durumu ve uzay aracı yönü, su kaynağı seviyesi veya pil voltajı durumu gibi telemetri hakkında basit sesli komutlarla bilgi alabilecekleri bir gelecek hayal edebiliyorum” dedi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.