NASA, Ay’da donmuş su keşfi için araştırma robotu gönderecek

Uzun yıllardır Ay’ın kutup bölgelerinde su bulmak için araştırma yapmayı planlayan NASA, şimdilerde Ay’a araştırma robotu göndereceğini açıkladı.

Euronews’in haberine göre, NASA’nın söz konusu araştırma robotu VIPER’ın Ay’da bulacağı sıkışmış su buzlarının, gelecek yıllarda astronot görevlerinde içecek su, solunacak hava ve geri dönüş için roketlere yakıt olabileceği düşünülüyor. 

NASA, bu görev için VIPER (olatiles Investigating Polar Exploration Rover) adlı uzay aracının belirlendiğini duyurdu. VIPER’ın Nobile yakınlarına inmesinden itibaren 100 gün boyunca bölgede keşif çalışması yapması planlanıyor.

NASA gezegen bilimi bölümü direktörü Lori Glaze düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Glaze açıklamasında, NASA’nın VIPER’ı Ay’a ne zaman göndereceğine dair bilgiye yer vermezken, Ay’ın toprağıyla temasta olacağını ve hatta birkaç metrelik delik açacağını, böylece Ay’la ilgili bilinenlerin daha iyi tanımlanmasına yardımcı olacağını dile getirdi.

Haberin devamında VIPER’ın Ay’ın güney kutbunun batı ucunda Nobile kraterinin yakınlarına iniş yapacağı bildirilirken 65 km genişliğindeki kraterin bir cismin çarpması sonucu oluştuğunun tahmin edildiği aktarıldı.

Güneş ışığının ufuktan az ulaşabilmesi ve sürekli gölgede kalmaları ile Ay’ın iki kutbuna yakın bölgelerin; güneş sisteminin en soğuk bölgelerinden olduğu tahmin ediliyor.

VIPER

Dünya ile temasını sürdürebilmesi için ışığa ihtiyaç duyacak olan VIPER, Güneş panelleriyle çalışacak.

VIPER’ın aküsünün karanlıkta 50 saate kadar çalışma kapasitesine sahip olduğu biliniyor. Bu da VIPER’ın karanlıkta fazla ilerleyemeyeceği anlamına geliyor.

NASA yetkililerine göre, Nobile bölgesinin yumuşak ve çeşitli bir arazi sunması, VIPER’ın çalışmasını kolaylaştıracak.

Yaklaşık bir golf arabası büyüklüğünde ve hemen hemen yarım ton ağırlığında olan VIPER,  yüzeyin altından örnek toplamasına ve geri getirmesine imkan sunan bir dizi araç gereç taşıyabilme kapasitesine sahip.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.