NASA görülen nesnenin asteroid olmadığını doğruladı

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/1tXjlhTigNjDyK3ktPoyd4″ width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

NASA, asteroid avlama tesisleri tarafından tespit edilen nesnenin tamamen farklı bir şey olduğunu açıkladı. 2020 SO olarak adlandırılan nesnenin, 1960’lardan kalma bir Centaur roket güçlendiricisi olduğu bilgisi verildi.

Independent tarafından yapılan habere göre 2020 SO, 1960’larda Ay’a iniş yapması için uzaya gönderildiğinde kayboldu ve o zamandan beri etrafta dolaşmaya devam ediyor. Nesne eylül ayında asteroid araştırmacıları tarafından keşfedilmişti. 

Karşılaştırma sonucunda tespit edildi

Bilim insanlarının açıkladığına göre, on yıllar içinde yörünge pek çok kez keşfedilen aracı dünyaya yaklaştırdı. Arizona Üniversitesi’nden Vishnu Reddy ve ekibi nesne üzerinde incelemeler yaptı. Reddy, karakterize edilmesi zor bir nesne olduğunu belirtti. Ekip, nesneyi 1960’larda üretilen Centaur roket güçlendiricilerin yapımında kullanılan 301 paslanmaz çelikle karşılaştırınca az bir fark olduğunu gördü. 

Salı günü dünyaya en yakın pozisyona gelen 2020 SO, mart ayına kadar Dünya’nın çekim kuvveti dahilinde kalacak ve güneşin etrafındaki yeni bir yörüngeye geri dönecek.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.