NASA, Güneş’in 10 yılını 1 saate sığdırdı

NASA tarafından YouTube üzerinden paylaşılan ve 10 yılda toplanan verilerden oluşturulan 1 saatlik video milyonlarca kişiye ulaştı. Videoda özellikle Güneş’in 10 yıl boyunca geçirdiği değişim dikkat çekiyor. 

NASA Güneş Gözlemevi‘nden alınan 87 binden fazla yüksek çözünürlüklü kareler bir araya getirilerek hızlandırılmış bir güneş panoraması sunuyor. Oluşturulan video, NASA’nın 2010 yılından beri dünya yörüngesinden güneşi fotoğraflayan Güneş Gözlemevi’nin 10’uncu yılını kutlamak adına yayımladı.

61 dakika olarak yayımlanan videoda Güneş Gözlemevi’nin yakaladığı 425 milyon yüksek çözünürlüklü görüntü birleştiriliyor. NASA, her saniyenin yaklaşık bir günü temsil etmesi için dakikaları ayarlamış olduğu görülüyor.

Güneş Gözlemevi her 0.75 saniyede bir güneş görüntüsünü yakalıyor. NASA, şimdiye kadar güneş sistemini gözler önüne seren 2 milyar GB veriyi toplamayı başardı. Veriler tek boyutlu değil, 10 farklı dalga boyunda görüntü yakalayan sistemleri bulunan gözlemevinin başardığı iş kamuoyu tarafından alkış topladı.

Son 10 yılda Güneş videosunda güneşin dış katmanı olan Taç yapısı görüntüleniyor. 17.1 nanometrelik ultraviyole dalga boyunda çekilen görüntüler, uzaya ilgi duyanların oldukça dikkat çekiyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.