NASA: Rusya’nın ISS’ten ayrılması "uzay yarışı"nı başlatabilir

Rusya’nın ISS’ten ayrılması fikri uzay yarışının başlayabileceğini gündeme getirdi.

NASA Yöneticisi Bill Nelson, CNN’e yaptığı açıklamada, Rusya’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) çekilmesinin iyi olmayacağı uyarısında bulundu.

Nelson, ABD’nin 45 yıl boyunca uzayda Rusya ile iş birliği yaptığını ve bunu yürütmek istediğini söyledi. Nelson, Rusya’nın ISS’den çekilmesi ve Çin ile derin uzay araştırmaları konusunda iş birliğine sıcak bakmasının ABD, Rusya ve Çin arasında “uzay yarışı”nı başlatabileceğini ifade etti.

Bill Nelson, Rusya’nın uzay çalışmalarına iş birliği içinde devam etmesinin uzayın tarafsız bölge olarak kalması açısından önemli olduğunu da vurguladı.

ABD’de 2011’de kabul edilen ‘Wolf Amendment’ yasası gereği NASA, FBI yada ABD Kongresi onayı olmadan Çin ile uzay araştırmaları konusunda iş birliği yapamıyor.

Daha önce ISS’in Rusya bölümünün operatörü olan Rus Uzay ve Havacılık Şirketi RKK Energiya’nın Genel Direktör Yardımcısı Solovyov, ISS’teki bazı öğelerin devreden çıkmaya başladığını, sorunların 2025’ten sonra büyüyerek çoğalacağını belirtmiş ve Moskova’nın ISS’ten vazgeçebileceğini kaydetmişti.
 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.