NASA uydusu Dünya’ya düştü

Soğuk Savaş döneminde Uzay, öne çıkan devletlerin güç gösterisi sergilediği esas alanlardan biriydi. Şimdi ulus odaklı olarak veya uluslararası ortaklıklarla yapılan Uzay üslerinden bahsetmek son derece normalken, o zamanlar Uzay’a uydu göndermek ciddi bir hadiseydi. OGO-1 uydusu ve fırlatılan diğer 5 uydunun hikayesi bu açıdan kıymetli bir noktada yer alıyor. Bundan 56 yıl önce NASA tarafından Uzay çalışmalarına katkı sağlaması için 6 tane uydu gönderilmişti. Daha sonra emekli edilen bu uydulardan OGO-1 uydusunun yörüngedeki yolculuğu sürüyordu. 

OGO-1, 4 Eylül 1964’te Atlas-Agena B roketi ile fırlatılmıştı. OGO-1 ile fırlatılan diğer 5 araç çok zaman geçmeden Dünya’ya geri dönerken OGO-1 yörünge yolculuğuna devam etti. Hizmet verdiği yıllar ise 1964-1971 tarihlerini kapsıyor. Emekli kategorisine geçirilmesinin ardından, yüksek irtifadaki parçacıkların aracı düşmesine yetecek kadar yavaşlatması gerekiyordu. 

Asteroid zannedildi

25 Ağutos günü, Catalina Gök İnceleme (CSS) ekibi, Dünya’ya yaklaşan büyük bir cisim fark etti. CSS ekibi daha çok göktaşı incelemesi yaptığından, çarpmak üzere olan uydunun da “asteroid” zannedildi. Ancak daha sonra gelen cismin OGO-1 uydusu olduğu tespit edildi ve yanlış zan düzeltildi. OGO-1 Tahiti’nin 160 km doğusundan atmosfere giriş yaptı. 113 Kilogram ağırlığındaki aracın görülmesi zor olmadı. OGO-1 uydusu Uzay macerasını, okyanus tabanında parçalara ayrılmış olarak sonlandırdı. 

NASA, emekli uydunun Dünya’ya güvenli bir şekilde giriş yaptığını ve atmosfere girdikten sonra yandığını duyurdu. Güney Pasifik yönünde Dünya’ya giriş yapan araç, bir hasara neden olmadı. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.