NASA ve SpaceX, güçlerini birleştirme kararı aldı

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/2Kz88CyLI7b5eFLkC8z4vV” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

NASA ile Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketi güçlerini birleştirme kararı aldı.

Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) ve uydu ve uzay mekiği üreticisi SpaceX tarafından yapılan anlaşma uzay uçuşu güvenliğini sağlamayı amaçlayacak.

Uzay çalışmaları yapan iki kurumun arasındaki iş birliği; veri güvenliği, uçuş emniyet koordinasyonları ve uçuş prosedürlerini kapsayacak.

Anlaşmanın odak noktası ise NASA uzay aracı ile SpaceX, Starlink uydularının büyük takımyıldızı ve ilgili yolculuk görevleri arasındaki bağlantıyı sağlayabilme ve fırlatma sürecindeki çarpışmalardan korumaya yönelik olacak.

NASA Yöneticisi Steve Jurczyk yaptığı açıklamada, “Toplum; küresel iletişim, navigasyon, hava tahmini ve çok daha fazlası için alan temelli yeteneklere bağlıdır.” dedi. Jurczyk ayrıca, “Ticari şirketlerin gittikçe daha fazla uydu fırlatmasıyla birlikte, hepimizin güvenli bir alan ortamı sağladığından emin olmak için iletişimi artırmak, veri alışverişi yapmak ve en iyi uygulamaları oluşturmak kritik önem taşıyor.” ifadesinde bulundu.

Uydu ve uzay mekiği üreticisi SpaceX ise, yörüngeden dünyaya internet sağlamak için Starlink projesi kapsamında 2027 yılına kadar 12 bin internet uydusunu uzaya fırlatmayı amaçlıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.