NASAMS’lar Ortadoğu’dan Ukrayna’ya kaydırılacak

Rusya’nın saldırılarıyla pek çok noktadaki altyapısı zarar gören Ukrayna’ya hava savunma sistemleri konusunda destek veren ABD, stokların erimesi üzerine Ortadoğu’daki NASAMS hava savunma sistemlerini göndermeyi düşünüyor.

Defence One’ın haberine göre ABD yönetimi, gelecek 3 ila 6 ay içinde Ukrayna’ya ‘NASAMS’ Orta Menzilli Hava Savunma Sistemlerini gönderecek. 

Raytheon Technologies’in CEO’su Greg Hayes bu konu hakkında yaptığı açıklamada; ABD’li yetkililerin NASAMS Orta Menzilli Hava Savunma Sistemlerinin bir kısmını Ukrayna’ya göndermek için NATO ve Ortadoğu ülkeleriyle bir anlaşma üzerinde çalıştıklarını söyledi.

ABD'den Kuveyt'e 3 milyar dolarlık hava savunma sistemi ve mühimmat satışı

ABD’li yetkililere göre  NASAMS hava savunma sistemlerinin Ortadoğu’dan Ukrayna’ya yönlendirilmesi; yenilerini üretmekten daha hızlı olacak. Nitekim NASAMS’ın üretilmesi ve teslimatı 24 ayı bulabiliyor.

NASAMS hava savunma sistemi; Ortadoğu’da Umman ve Katar tarafından ve NATO üyelerinden Macaristan, Litvanya, Hollanda, Norveç ve İspanya tarafından kullanılıyor. Bunun dışında Avustralya, Şili, Finlandiya ve Endonezya da NASAMS’a sahip ülkeler arasında bulunuyor.

Batı'daki Popüler

1,2 milyar dolarlık anlaşma

Öte yandan ABD ordusu geçen hafta, Ukrayna’ya 6 adet NASAMS Orta Menzilli Hava Savunma Sistemini üretmesi için Raytheon Missiles and Defense ile 1,2 milyar dolarlık bir sözleşme imzaladı.

Ukrayna’ya gönderilecek 6 adet NASAMS’ın 24 aydan daha kısa sürede teslim edilmesi için ABD ordusu Raytheon ile görüşmelere devam ediyor.

ABD, 2022 başında Ukrayna’ya 2 adet NASAMS Orta Menzilli Hava Savunma Sistemini teslim etmişti. İlk iki NASAMS Orta Menzilli Hava Savunma Sistemini Kasım ayında teslim alan Ukrayna, kalan 6 sistemi ise üretim faaliyetinin tamamlanmasının ardından teslim alacak. ABD, Raytheon ile yaptığı bu sözleşme ile Ukrayna’ya toplamda 8 sistem NASAMS Orta Menzilli Hava Savunma Sistemi göndermiş olacak.

NASAMS вже в Україні та використовується ЗСУ | РБК-Україна

NASAMS Orta Menzilli Hava Savunma Sistemi

Rus füzelerini etkisiz hale getirmede yüzde 100 başarılı olduğu bilinen NASAMS Orta Menzilli Hava Savunma Sistemi; uçakları, ‘drone’ları ve seyir füzelerini tanımlayabilir, devreye alabilir ve yok edebilir. NASAMS ayrıca şehrin altyapı gibi çeşitli kritik unsurlarını hedef alan havadan karaya füze tehditlerinden de koruyabilir.

NASAMS Orta Menzilli Hava Savunma Sistemi; Sentinel A3 radarından ve Gelişmiş Orta Menzilli Havadan Havaya Füze gibi bir dizi efektörden oluşuyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.