NASA’nın Ingenuity ile iletişimi kesildi

Mars’taki zaman zaman seyreden olumsuz hava koşulları, NASA’nın bilimsel faaliyetlerini sekteye uğratabiliyor.

Jet Propulsion Laboratuvarı’ndaki görev kontrol merkezinin geçen hafta Mars’taki keşif helikopteri Ingenutiy’le bağlantısı koptu.

Yetkililer; bir süre sonra tekrar bağlantı kurulsa da Ingenutiy’nin bataryalarını şarj etmenin giderek zorlaşacağına dikkat çekti.

Mars atmosferindeki toz miktarının artmasının ve sıcaklıkların düşmesinin helikopterin devrelerini etkilediği aktarılırken Ingenuity Takım Lideri Teddy Tzantenos da Mars’taki bu şartların Ingenuity için yeni zorluklar oluşturacağını bildiklerini söyledi. Tzantenos ayrıca “Önceliğimiz önümüzdeki süreçte Ingenuity ile iletişimi sürdürmek, ancak bunu başarsak bile ileride önemli zorluklarla karşılaşacağımızı biliyoruz. Helikopterin inanılmaz başarıları bir yana, ekibimizin geçen yılki performansıyla gurur duyuyorum. Görevimize ilerleyen haftalarda devam edebilmek için batarya şarjını biriktirebileceğimizi umuyoruz.” dedi.

NASA's Ingenuity helicopter to make first Mars flight in April | Daily Sabah

Ekip helikopterle bağlantıyı kaybettiğinde Ingenuity’den gelen çağrıları dinlemek için Perseverance’nin günlük faaliyetlerine bir gün boyunca ara verme kararı aldı.

Plütonyum yakıtıyla çalışan Perseverance ile Mars’a gönderilen 1,8 kg’lik Ingenuity 19 Nisan 2021’de 1 dakika boyunca gerçekleştirdiği uçuşuyla “başka bir gezegende uçurulan ilk hava aracı” olarak tarihe geçmişti.

NASA kaşifi Perseverance Mars'a indi

Mars’taki atmosfer yoğunluğunun Dünya’nın yaklaşık yüzde 1’i kadar olmasından dolayı NASA mühendisleri, Ingenuity’yi yerden kaldırmak için ultra hafif malzemeler ve Dünya’da gerekenden daha hızlı dönen, her biri 123 cm uzunluğunda 4 pervane kullanmıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.