NASA’nın uzay aracı sırra kadem bastı

Bugüne kadar uzay araştırmalarında birçok çalışma ve projeye imza atan NASA’nın Artemis Ay keşiflerinde kullanılmak üzere önemli verileri almayı sağlayan CAPSTONE aracından kötü haber geldi.

NASA’nın Artemis Ay keşiflerinde kullanmak üzere yolladığı CAPSTONE uzay aracı ile iletişimi kesildi.

Yaşanan olayın ardından yapılan açıklamalarda 28 Haziran’da Yeni Zelanda’dan fırlatılan uzay aracının Dünya yörüngesinde yaklaşık bir hafta geçirdiği belirtildi. Aracın Ay’a doğru başarılı bir şekilde yola çıkmasının ardından ise temasın kesildiği kaydedildi.
NASA Sözcüsü Sarah Frazier yaşanan olaya ilişkin “Uzay aracı ekibi şu anda nedeni anlamak ve yeniden temas kurmak için çalışıyor.” dedi.

Contact Lost With NASA's CAPSTONE Spacecraft Flying a New Path to the Moon  - Sky News: The Latest News from the World

Dünya’dan 285 bin km uzakta kayboldu

CAPSTONE’u NASA adına kontrol eden Advanced Space Ajansı, uzay aracı ile bağlantının kesildiği anda Dünya’dan 285 bin kilometre uzakta olduğunu belirtti.

Bağlantı kopana kadar planlandığı şekilde hareket eden CAPSTONE ile iletişimin kesilmesinin ardından 5 Temmuz için planlanan ilk yörünge düzeltme manevrası da ertelendi. Bu manevra, Ay’ın yörüngesine olan yolculuğun en yüksek doğrulukla yapılmasını sağlayan manevralar zincirinin ilkini oluşturuyordu. Fakat uzay aracı ile yeniden bağlantı kurulana kadar balistik Ay transferi rotasında kalacağı belirtildi.

İlerlemeler yolunda giderse CAPSTONE’un tahminen 13 Kasım’da Ay’a varması planlanıyor ve veri toplamak için en az 6 ay boyunca Ay’ın yörüngesinde kalması öngörülüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.