NATO Arktik’teki askerî ve ticarî varlığını artıracak

NATO, Arktik bölgesindeki uluslararası geçerliliği olan kuralların Çin ve Rusya tarafından ihlal edildiği gerekçesiyle Arktik’te askerî ve ticarî varlığını artıracağını duyurdu.

Voennoe.rf’nin haberine göre, NATO Avrupa Müttefik Yüksek Komutanı Tod D. Wolters, NATO’nun Arktik’teki ticarî ve askerî varlığını artırmayı planladığını açıkladı. Haberde, Wolters’a göre NATO ve ABD’nin bölgedeki amacının, özellikle Rusya ve Çin tarafından ihlal edildiği iddia edilen kuralların uygulanabilmesinin sağlanması ve bu sayede uluslararası sulardaki ticari gemilerin güvenli seyrüseferinin tesis edilmesi olduğu belirtildi.

Haberde, ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Kathleen Hicks’in, ABD’nin Rusya Federasyonu’nun bölgeyi militarize eden yatırım ve altyapı çalışmalarına karşı direnme niyetinde olduğu yönündeki açıklamalarına yer verilirken, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in ise iklim değişikliğinin Arktik’teki kaynaklar için rekabeti artırdığını belirttiği açıklamasına vurgu yapıldı.

Ayrıca geçen yılın aralık ayında, Rus Kuzey Filosu komutanı Amiral Alexander Moiseev, NATO’nun bölgedeki birliklerinin gerek savaş eğitimini gerek istihbarat faaliyetlerini artırdığına dikkat çekmişti. Öte yandan Rusya Federasyonu’nun Arktik Konseyi’ndeki üst düzey bir temsilcisi olan Nikolai Korchunov, ocak ayında, Arktik’te NATO’nun, özellikle bölge ile herhangi bir alakası olmayan ülkelerin faaliyetlerinin gerginliğe ve istikrarsızlığa yol açtığını söylemişti.

Habere göre, Rus Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov 2020 yılının sonunda yaptığı bir açıklamada, ABD ve NATO’nun Arktik’te Rusya Federasyonu’nun saldırgan faaliyetlerini frenleme bahanesiyle Rusya’nın kuzey sınırlarına yakın askerî eğitim faaliyetlerinin sayısını artırdığını belirtirken, bölgedeki Rus varlığının bir güç gösterisi değil; NATO’nun da kendi için iddia ettiği gibi, bölgenin ekonomik kalkınmasının güvenliğini sağlamakla ilişkili olduğunu kaydetti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.