NATO, Güney Kore ve Japonya ile ilişkilerini güçlendiriyor

NATO, Ukrayna’nın ardından Güney Kore ve Japonya’yı da toplantılarına dahil etmeye çalışıyor. 

Estonya’nın Tallinn şehrinde düzenlenen Siber Koalisyon 2023 etkinliği, kollektif siber savunma altyapısını güçlendirerek askeri tehditlere karşı ortak bir karşı koyma projesini hedefliyor. 

Düzenlenen zirve; NATO’nun, Karadağ, Lüksemburg ve Belçika üyeleri dışında tüm ülkelerinden dahil olan 1000 katılımcıyla gerçekleştirildi. Ayrıca zirveye NATO ülkesi olmayan Ukrayna, Japonya ve Güney Kore temsilcileri de katılım gösterdi. natto2

Japonya ve Güney Kore, önceki zirveye sadece gözlemci olarak katılım sağlamıştı. İki ülkenin zirveye davet edilmesi, NATO’nun Çin ve Kuzey Kore’ye dair endişelerine bir çözüm arayışı olarak yorumlanıyor. 

NATO’nun güvenlik sorunları asistan genel sekreteri David Van Weel, 28 Kasım’da düzenlenen basın toplantısında, “Güney Kore ve Japonya’nın zirveye katılması mantıklı bir adımdı. Bu davet, NATO’nun Hint-Pasifik ortaklarıyla işbirliğinin derinleştiğine dair bir işarettir” dedi. 

Van Weel zirveye ilişkin, “Rusya siber saldırılar düzenleyen tek aktör değil, Çin ve Kuzey Kore’nin de bu tür davranışları var. Siber koalisyon, savunmalarımızı güçlendirmek açısından kritik ve bu alandaki ortaklarımızın sayısındaki artış bizi mutlu ediyor.” Ifadelerini kullandı. 

Hollandalı yetkili, etkinlikten birkaç gün önce Japonya’daki savunma bakanlığı temsilcileri ile buluşmak için üç günlük bir ziyaret gerçekleştirmişti. Ziyaretin kapsamına ilişkin NATO tarafından yapılan açıklamada; toplantıların, siber savunma işbirliğini güçlendirmenin yanı sıra hibrit tehditlere karşı savunma teknolojilerini tartışmaya odaklandığı belirtildi. 

Editör : Beytullah Usta

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.