NATO üyesi ülkelerin dışişleri ve savunma bakanları toplanacak

NATO Genel Sektreteri Jens Stoltonberg, 1 Haziran tarihinde Belarus, Afganistan ve Rusya’da yaşanan gelişmeleri görüşmek üzere gerçekleştirilecek görüşme öncesi basın kuruluşlarına bilgilendirmede bulundu. 

Dünyanın her geçen gün daha öngörülemez bir yer haline geldiğini ifade eden Stoltonberg, Kuzey Amerika ile Avrupa’nın müşterek hareket etmesinin çok önemli olduğunu belirtti. Stoltenberg, “Hepimiz daha iddialı ve geleceğe yönelik kararlar alma konusunda aynı fikirdeyiz. Öncelikle birliğimizi güçlendireceğiz.” dedi.

NATO’nun Afganistan’a desteği sürecek 

NATO’nun Afganistan’dan çekilmesi sonrasında sürecin nasıl işleyeceği sorusunu cevaplan Stoltonberg, ülkenin terörize olmaya müsait olduğunu ve NATO kararının belli riskler içerdiğini kaydetti. Stoltonberg ayrıca, NATO’nun Afganistan’da sonsuza kadar kalmayı hiç amaçlamadığını, gereken desteği vereceklerini ve geri kalanından Afganların sorumlu olacağını aktardı.

Stoltenberg, Afganistan güvenlik teşkilatlarına ülke dışında eğitimler vermeyi sürdürmeyi planladıklarını, havalimanı gibi bazı kritik altyapıların sürdürülebilir kılınması için bir dizi çalışma içinde olduklarını bildirdi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.