NATO’dan yapay zeka anlaşması

Gün geçtikçe kritik bir öneme sahip olmaya başlayan yapay zeka teknolojisi, NATO Savunma Bakanlarının gündemi oldu.

Üye ülkelerin Savunma Bakanlarının katılımıyla gerçekleşen NATO toplantısında, yapay zeka konusu ele alındı.

İttifakın ilk yapay zeka stratejisinin oluşturulması hakkında anlaşmaya varıldığını bildiren NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, geliştirilecek olan stratejinin uluslararası hukuka ters düşmeyecek bir şekilde hazırlanacak bir standartlar programı çerçevesinde yürütüleceğini ve yapay zeka stratejilerinin benimsenmesine nasıl ivme kazandırılacağına yönelik aşamaların esaslarının oluşturulup bu sistemin nasıl korunacağına yönelik çalışmalar gerçekleştirileceğini ifade etti.

TelegramHaber’den edinilen bilgiye göre, NATO müttefikleri, yapay zeka stratejisini geliştirmek için bir NATO inovasyon fonu anlaşmasına imza attı. Fonun, NATO genelinde yeni ortaya çıkan tahrip edici teknolojiler ile ilgili çalışmalar yürüten girişimcilere 1 milyar avro değerinde yatırım yapılması beklendiği aktarıldı.

Stoltenberg düşüncelerini, geliştirilen yeni teknolojilerin dünyayı yeniden dizayn ettiğini ve bu yeni inovasyon fonunun NATO üyesi ülkelerin güvenliğini sağlamak, çağdaş teknolojilere ve buna bağlı olarak ortaya çıkan kabiliyetlere sahip olmak konusunda önemli bir rolünün olduğunu belirterek dile getirdi.

Toplantıda ayrıca S-400 hava savunma sistemine yönelik düşünceler de ele alındı. NATO Genel Sekreteri, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 Hava Savunma Sistemi’ni tedarik etmesine yönelik eleştirilerini dile getirdi. NATO için önemli olanın NATO’nun hava savunma sistemleri ile entegre olabilen sistemlerin olduğunu belirten Stoltenberg,  S-400’lerin ittifakın hava savunma sistemleriyle bağdaşmadığını ve bu sistemin NATO savunma sistemleriyle birlikte çalışamayacağını söyledi. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.