NatWest Bank’ın sistem hatası pahalıya mal olabilir

İngiltere merkezli National Westminster Bank’ın sisteminde gerçekleşen teknik bir hatanın faturası büyük olabilir.

National Westminster Bank (NatWest), birçok müşterisine e-posta gönderiyor ve onlardan geçen yılki hesap işlemlerini kontrol etmelerini istiyor. Bahsi geçen e-postalarda bir sistem hatası nedeniyle müşteri hesaplarından, kararlaştırılan periyottan çok daha sık ödemenin gerçekleştirilmiş olabileceği belirtiliyor.

BleepingComputer’ın yaptığı haberde, NatWest tarafından gönderilen ve Bleeping Computer tarafından görülen e-postalarda, sistem arızası 11 aylık süre zarfında borçlandırılacak otomatik ödemelerin sayısının doğru şekilde kaydedilmediği veya borçlanmanın son bulması gerektiği tarihte son bulmadığı ifade edildi. Bu durum ise siparişlerin süresi dolsa da müşterilerin hesaplarından otomatik ödemeye devam edildiği anlamına geliyor.

Sistem hatası, otomatik ödeme emri bulunan müşterileri etkiledi

Bahsi geçen e-postalarda 23 Mart 2020 tarihinden başlayarak 24 Şubat 2021 tarihine kadar gerçekleştirilen ödeme emirlerini kapsayan bir uyarı yapıldığı ifade edilirken, söz konusu sistem hatasının çevrimiçi bankacılık aracılığıyla ödeme emri düzenleyen müşterileri etkilediği belirtiliyor. Bu ödeme sistemi ABD’deki “bill pay”e benzer şekilde; kira, fatura gibi sürekli borçları ödemek için kullanılan bir yöntem. Bu çerçevede müşteri onayı olması kaydıyla herhangi bir kuruluş tarafından kişinin banka hesabından otomatik ödeme talebinde bulunulması mümkünken, ödeme emri yalnızca müşterilerin kendileri tarafından başlatılabilmektedir. Tipik olarak ödeme emri borçlanılacak para miktarına, ödeme sıklığına ve ödemelerin ne zaman biteceğine ilişkin çerçevede bilgi verir.

Müşterilere banka hesaplarını kontrol etmeleri çağrısı

Banka sorunu çözmüş olsa da yukarıda belirtilen tarihler arasında ödeme emri düzenleyen müşterilerden, fazla ödeme yapıp yapmadıklarını görmeleri için işlemlerini kontrol etmeleri isteniyor. Bankaya göre, 24 Şubat 2021 tarihinden itibaren düzenlenen ödeme emirlerinde endişe edilecek hiçbir nokta bulunmamakta. Ancak öte yandan banka müşterilerine, istediklerinden daha uzun süredir ödeme yapılıyorsa daha önceden düzenledikleri ödeme emirlerini kontrol etmelerinde fayda olduğu şeklinde bir tavsiyede bulunuldu. 

Söz konusu sistem hatasından etkilenen kişi sayısı henüz belli değil; ancak birçok müşterinin etkilendiği düşünülüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.