Rusya’nın son dönemlerdeki muhaliflerinden Alexei Navalnıy’ın siyasi ortaklarından Yolsuzlukla Mücadele Vakfı (FBK) Başkanı ve Rossiya Budushchego (Geleceğin Rusyası Partisi) yetkililerinden Vladimir Ashurkov, ABD Başkanı Joe Biden’ı, Putin’in yakınındaki kişilere yaptırım yapmaya davet etti.

Bloomberg News’in haberine göre Ashurkov, şimdiki yaptırımların Rus hükümetinin muhalifleri bastırmasına karşı koyamadığını ve insan haklarını ihlal etmesini engelleyemediğini ifade etti. 

Ashurkov, Facebook’ta Biden’a yazdığı bir mesajda "Mevcut yaptırımların yeterli sayıda kişiye ulaşmadığını" söyledi.

Ashurkov Facebook mesajında, Roman Abramovich ve Alisher Usmanov'un dışında Putin yönetimindeki üst düzey kişilerin ve Navalnıy’ın hedef alınması gerektiğini söyleyen birçok devlet şirketleri başkanlarının da içinde olduğu 35 kişiyi hedef alan yaptırım listesini paylaştı.

Mesajın devamında “Bundan daha azına uygulanacak yaptırım, rejimin tutumunu değiştirmesini sağlayamaz. Bu nedenle Batı’nın, seçimlere hile karıştıran, bütçeden çalmayı ve insanları zehirlemeyi ulusal bir politika haline getiren karar vericilere yaptırımlar uygulaması gerekir.” şeklinde bir ifadede bulundu.
Navalnıy’ın genel başkanı olduğu Rusya’nın Geleceği Partisi (Partiya Budushchego Rossii) ve Yolsuzlukla Mücadele Vakfı, Putin döneminde yaşanan yolsuzluklarla oluşan oligarşik düzeni belgeler sunarak açığa çıkarmak istiyor.

Kanada’da yetiştirilen askeri pilot sayısı yarıya düştü Kanada’da yetiştirilen askeri pilot sayısı yarıya düştü

Navalnıy ve yandaşları, listede yer alan bu kişilerden varlıklarını ülkede saklayanlara da yaptırımda bulunmasını istiyor.