Netenyahu: Mısır – Gazze sınırı İsrail kontrolünde olmalı

Hamas ile mücadele adı altındaki kapsamlı bir bombardıman eşliğinde Gazze Şeridine saldıran İsrail, işgalinin meşruiyetini kazandırmak için her yolu deniyor.

Son olarak İsrail Başbakanı Netenyahu, aylarca sürecek dediği Gazze Şeridi’nin işgali hususunda, Mısır – Gazze sınırının kontrolünü geri almak için söz verdi. Cumartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, “savaş zirvede” dedi. Gazze’nin Mısır sınırı boyunca uzanan Philadelphia Koridoru adlı tampon bölgesinin İsrail’in elinde olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

philadelphia corridor2

Netenyahu ayrıntı vermese de İsrail’in bu girişimi, 2005 yılında İsrail birliklerinin ve yerleşimcilerinin Gazze’den çekilmesiyle başlayan süreci tersine çevirecektir.

Hamas’ın Ekim ayındaki sürpriz saldırısından sonra İsrail, Gazze’ye yönelik geniş çaplı bir saldırı başlattı. Gazze’deki sağlık otoritelerine göre, Gazze’deki 2,3 milyon sakinin neredeyse tamamı yerinden edildi. En az 21.672 Filistinli hayatını kaybetti, 56.000’den fazla kişi yaralandı ve binlercesinin daha hayatını kaybetmesinden endişe ediliyor.

Bölge sakinleri ve sağlık görevlileri yılın son hafta sonunda çatışmaların Gazze’nin orta ve güneyindeki El Bureij, Nuseyrat, Maghazi ve Han Yunus’ta yoğunlaştığını söyledi. Hamas’a yakın kaynaklar, Cumartesi günü, grubun silahlı kanadının üst düzey üyelerinden Abdel-Fattah Maali’nin İsrail’in Gazze’deki saldırısında öldüğünü bildirdi. İsrail de Gazze’deki çatışmalarda 172 askeri personelinin öldürüldüğünü açıkladı.

philadelphia-corridor

Gazze’deki çatışmaların, Lübnan, Irak, Suriye ve Yemen’deki İran destekli grupları da kapsayacak şekilde bölgeye yayılabileceği endişeleri devam ediyor.

Washington yönetimi, Hamas liderlerine yönelik operasyonlara geçerek, İsrail’in savaşı küçültmesini dile getiriyor. ABD Başkanı Joe Biden, “ayrım gözetmeyen bombardıman” olarak tanımladığı duruma son vermesi için İsrail’e şu ana kadar başarısız bir şekilde baskı yaptı.

İsrail’in Hamas’ı ortadan kaldırma sözüyle başladığı işgal girişimi, Gazze’de on binlerce Filistinliyi öldürmesiyle birlikte tam anlamıyla bir katliama dönüştü. Netenyahu’nun son açıklamasıyla da Gazze’nin varlığına son vermek istedikleri anlaşılıyor.  

Editör : Ozan Akarsu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.