Norveç, 522 milyon dolarlık NH90 sözleşmesini iptal etti

Yapılan açıklamada, üretici olan NATO Helicopter Industries (NHI) firmasından, sözleşme kapsamında ödenen 522 milyon doların iadesinin isteneceği belirtildi.

Defense Here’in haberine göre basın toplantısında konuşan Norveç Savunma Bakanı Bjørn Arild Gram, şunları söyledi:

“Ne yazık ki teknisyenlerimiz kaç saat çalışırsa çalışsın ve ne kadar parça sipariş edersek edelim, NH90’ın asla Norveç Silahlı Kuvvetlerinin gereksinimlerini karşılayamayacağı sonucuna vardı.

Silahlı Kuvvetlerimizin, ilgili departmanlarımızın ve ajansların ortak tavsiyesine dayanarak Norveç Hükümeti, NH90 helikopterinin envantere alınması kararına son verdi ve Norveç Savunma Malzeme Ajansı’na sözleşmeyi feshetme yetkisi verdi.”

Savunma Bakanının açıklamasından sonra Norveç Savunma Malzeme Ajansı, NH90’ın üreticisi olan NATO Helicopter Industries’e (NHI) sözleşmeyi tamamen feshettiğini ve her iki tarafça alınan tüm ödemenin ve varlıkların tam olarak iadesini isteyeceğini bildirdi.

Ajans, helikopterleri, alınan yedek parça ve teçhizatları iade etmek için hazırlıklara başlayacağını duyurdu. Ayrıca, faiz ve diğer masraflara ek olarak, sözleşme kapsamında ödediği 522 milyon doların içerecen bir geri ödeme talep edeceğini de belirtti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.