ODAK Açık Kaynak Veri Tabanı Yönetimi Yazılımı tanıtıldı

HAVELSAN, geliştirdiği milli yazılımlar ile kurumların ihtiyaçlarına cevap vermeye devam ediyor.

HAVELSAN tarafından geliştirilen ODAK Açık Kaynak Veri Tabanı Yönetimi Yazılımı tanıtım toplantısı ve demosu, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç’un katılımıyla gerçekleşti. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Koç toplantıda gerçekleştirdiği konuşmasında açık kaynak kodlu yazılımların önemine vurgu yaptı.

Konuşmasının başında bugüne kadar alternatif platformları kullanıp bu platformların gelişmesine katkı sağlayanları desteklediğini ifade eden Başkan Koç, yerli ve millî çalışmaların önemine vurgu yaparak bundan sonra ODAK kullanımını destekleyeceğini söyledi.

Açık kaynak kodlu yazılımların yaygınlaştırılmasının Dijital Dönüşüm Ofisi’nin öncelikli hedefleri arasında yer aldığını belirten Başkan Koç, açık kaynak kod odağında büyütülecek bir ekosistemin önemine vurgu yaptı: “Açık kaynak kod odağında büyütülecek bir ekosistemin özellikle gençlerimiz ile birlikte yetişmiş insan kaynağı potansiyelimizi üst düzeylere taşımada, dijital bağımsızlığımızı güçlendirmede, maliyet tasarrufu sağlamada ve yazılım ihracatımızı artırmada elzem olduğunu biliyoruz.”

Açık kaynak kodlu yazılımın en fazla veri tabanı teknolojilerinde kullanıldığını söyleyen Başkan Koç, sektörel anlamda bakıldığında PostgreSQL geçişlerinin son derece başarılı olduğunu, performans, harcamalar ve bakım maliyeti gibi hususlarda ciddi kazanımların gözlemlendiğini dile getirdi. 

Başkan Koç, açık kaynağın sadece yazılım alanına değil, dolaylı yoldan donanım maliyetlerinin azaltılmasına da büyük katkı sağladığının altını çizdi. Koç, lisans giderlerini minimize etmek, yerli ve millî yazılımları geliştirmek ve yazılım alanında güçlü̈ bir küresel oyuncu olmak amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte kamu ve özel sektörün ihtiyaç̧ duyduğu kritik yazılımları sağlayacak Açık Kaynak Platformu’nu oluşturduklarını söyledi.

Bu çalışmaların yanı sıra, Dijital Dönüşüm Ofisi olarak kamuda açık kaynak kodlu yazılımların tercih edilmesi amacıyla Açık Kaynak Kod Genelgesi çalışmasının da başlatıldığını söyleyen Başkan Koç, genelge kapsamında kurumların ticari lisanslı yazılımlarının makul sürelerde ve mümkün olduğu ölçüde açık kaynak kodlu muadilleriyle değiştirileceğini ifade etti. 

Konuşmasının sonunda, Havelsan’ın geliştirdiği parmak izi tanımlama sistemi için yapılan ilk toplantıyı hatırlatan Başkan Koç, çalışmanın çeşitli zorluklara rağmen kısa sürede geliştirilerek yabancı muadilinin de önüne geçtiğini ve şu adan 81 ilin nüfus vatandaşlık genel müdürlüğünde kullanıldığının söyledi. Koç, hem parmak izi gibi önemli bir verinin korunması anlamında hem de yabancı bir teknolojinin yerine yerli bir muadili koymak adına başarılı bir proje olduğunu belirterek ODAK projesinin de aynı hassasiyetle sonuna kadar, ürüne dönüştükten ve kullanılmaya başladıktan sonra da tüm aşamalarıyla yakından takip edileceğini ifade etti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.