Orbital Assembly ilk uzay otelini kurmayı hedefliyor

Dünyanın ilk büyük ölçekli uzay inşaat firması olan ABD merkezli Orbital Assembly, Dünya’nın yörüngesinde yer alacak ilk lüks uzay otelini kurmayı planlıyor. Turizm amacıyla kurulacak uzay otelinde turistlerin konforu için konserler gibi organizasyonların düzenlenmesi hedefleniyor.

New Atlas tarafından yapılan habere göre, Orbital Assembly’nin yörünge üstüne inşa edeceği otelde üç buçuk gün geçirmek için misafirler 5 milyon dolar ödemede bulunacak. Orbital Assembly, lüks uzay oteli için uzay istasyonunun parçalarını yörüngede birleştirerek yaklaşık 200 metre çapa sahip çember şeklinde bir yapı oluşturacak.

Çember şeklindeki uzay oteli kendi etrafında yavaşça dönerek dünyadakinden zayıf bir yer çekimi etkisi meydana getirecek. Güneş enerjisi ile çalışacak uzay otelinin 100 çalışanı ve 300 misafir kapasitesi olacak.

Uzay otelini oluşturacak bölümlerin 2026 yılında birleştirilmeye başlanması bekleniyor. Orbital Assembly kuracağı otelin inşasının tamamlanması için gerekli bütçenin on milyarlarca dolar olacağını söyledi; ancak kesin bir sayı vermedi. Yaklaşık yirmi yıl önce inşa edilmiş olan Uluslararası Uzay İstasyonu’nun inşası için 150 milyar dolar harcanmıştı. Uluslararası Uzay İstasyonu aynı anda 7 kişiyi barındırabilirken Orbital Assembly’nin planladığı kapasite yaklaşık 400. Şirket otelin inşası için modern yöntemler tercih edeceğini ve aynı oteli kurmak için çok daha az bir harcama yapılacağını belirtiyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.