Oxford’tan 10 dakikada sonuçlanan yapay zeka tabanlı Covid-19 testi

Oxford Üniversitesi uzmanlarının yapay zeka tabanlı yeni teknoloji çalışması Covid-19’un tespit edilmesini kolaylaştıracak.

TRT Haber’in Daily Mail’den aldığı habere göre, söz konusu yapay zeka tabanlı testin doğruluk oranı yüzde 99,7 olarak çıktı. Araştırmacılara göre bu test, normalde kullanılan testten 5 kat daha fazla doğruluk payına sahip. Söz konusu yapay zeka teknolojisi ile enfekte hastalar daha hızlı ve sürüntü örneği gibi işlemler yapılmadan tespit ediliyor. Yapay zeka tabanlı Covid-19 testi ile 10 dakika içinde tanı konuluyor.

Uzmanlara göre CURIAL-Rapide isimli bu teknoloji ile sonuçların başka hastanelere gönderilmesine gerek kalmayacak ve küçük hastanelere büyük kolaylıklar sağlanacak. Yapay zeka testi, viral enfeksiyon belirtileri aramak için rutin kan testleri, kalp hızı ve kan basıncı gibi hayatî belirtileri kullanıyor.

Oxford ekibi, bu yapay zeka teknolojisinin bir an önce kullanıma geçmesi için harekete geçti. Ekip ulusal bir sunum yapmak üzere Sağlık Bakanlığı’na fon başvurusunda bulundu.

Cihaz, aralık ve mart ayları arasında Oxford, Birmingham, Portsmouth ve Bedfordshire’daki beş hastanede denenirken; Oxford Üniversitesi Hastaneleri NHS Foundation Trust’ta acil tıp araştırması baş danışmanı Dr Alex Novak, test sonuçlarını “heyecan verici” olarak niteledi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.