Özbekistan TB2’leri görücüye çıktı

Özbekistan TB2’leri ilk kez görüntülendi!

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev 16 Kasım tarihinde Surhandarya’da insansız hava araçlarının konuşlandırıldığı askeri üssü ziyaret etti. Ziyaret sırasında Özbekistan Silahlı Kuvvetleri envanterindeki Baykar üretimi Bayraktar TB2 S/İHA’lar ilk kez görüntülendi. Özbekistan Silahlı Kuvvetlerinin potansiyelini artırmaya yönelik olarak envantere alınan modern silah sistemleri ile İHA’ların komutası ve bakımına yönelik devam eden çalışmalar hakkında bilgi alan Mirziyoyev ardından Bayraktar TB2 tarafından gerçekleştirilen uçuş gösterisini izledi.

Özbekistan TB2 2

Ziyaretle ilgili olarak Özbekistan Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Özbekistan Cumhurbaşkanı ve Silahlı Kuvvetlerin Başkomutanı Şevket Mirziyoyev, Surhandarya’daki askeri birliği ziyaret etti. Ülkemizin savunma sektöründe yürütülen geniş çaplı reformlar, birliklerin muharebe etkinliğinin artırılmasında ve askeri idari sektör faaliyetlerinin geliştirilmesinde önemli bir faktördür. Ziyaret edilen askeri birimde, askerlerin savaşa hazır olma durumlarını iyileştirmek için tüm koşullar yaratıldı. Eğitim binaları, eğitim odaları ile spor salonu en modern teknolojiler ve tesislerle donatılmıştır. Cumhurbaşkanı, askeri birimde oluşan koşulları, askeri teçhizatı ve sınır korumasında kullanılan silahları inceledi. İnsansız hava araçlarının kullanımının önemi vurgulanarak üretimine ilişkin konular ele alındı. Cumhurbaşkanına, Silahlı Kuvvetlerin potansiyelinin artırılması, malzeme ve teknik altyapısının güçlendirilmesi, personelin hazır hale getirilmesi, modern silah sistemleri, insansız hava araçlarının komutası ve bakımına yönelik çalışmalar hakkında bilgi verildi.” ifadeleri kullanıldı.

Özbekistan TB2 3

Özbekistan Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan görüntülerde Aselsan CATS elektro-optik sistemi ve Roketsan MAM-L mühimmatıyla donatılan 4 adet Bayraktar TB2 görülüyor. Görüntülerde ayrıca Özbekistan Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer alan Çin yapımı Wing Loong 1 S/İHA, ABD yapımı RQ-20B Puma 3 AE ve Rus yapımı ZALA 421-16E mini insansız hava araçları ile İsrail yapımı SkyStriker dolanan mühimmat sistemi de yer alıyor.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.