Özbekistan’daki Afgan pilotlar Afganistan’a iade edilmekten korkuyor

ABD’nin Afganistan’dan çekilmesiyle güç dengesinin Taliban’dan yana değişmesi, zamanında yabancı güçlere Taliban’a karşı destek veren Afganları tedirgin etmeye başladı.

Bunlardan bir kısmı ise Özbekistan’da tutulan ABD tarafından eğitilmiş Afgan pilotlar. Şimdilik Özbekistan’da tutulan Afgan pilotlar Afganistan’a iade edilme korkusuyla başbaşa kaldı.

Şarkul Avsat’ın haberine göre, Afganistan’a gönderildikleri takdirde hayatları tehlikeye girecek Afgan pilotların, Özbekistanlı bir güvenlik görevlisinin alaycı bir şekilde “Sonsuza kadar burada kalamazsınız.” demesi ile tedirginlikleri bir kez daha arttı.

Haberin devamında, ABD tarafından takriben 3 haftadır tahliye edilmeyi bekleyen Afgan pilotlardan birinin anlattıklarına yer verildi. İsmi açıklanmayan pilot, “Eğer bizi geri gönderirlerse yüzde yüz eminim ki bizi öldürecekler.” şeklinde tedirginliğini dile getirirken hareketlerinin kısıtlandığını, uzun saatler boyunca güneşin altında kaldıklarını, yeterli gıda alamadıklarını söyledi.

Kampta 465 Afgan’ın olduğunu söyleyen pilot, “Sanki bir hapishanedeyiz. Burada özgürlüğümüz yok” dedi. Özbek güvenlik görevlilerinin silahlı olduğunu ve bazılarının tabanca, bazılarının ise yarı otomatik silahlar taşıdığını söyleyen pilot; diğer pilotlardan yaklaşık 15’inin A-29 Super Tucano hafif taarruz uçağını, 11’inin UH-60 Black Hawk helikopterini, 12’sinin MD-530 helikopterini ve birçoğunun da Mi-17 helikopterini kullandığını tahmin ettiğini kaydetti.

Pilotun ifadelerine göre, kampta pilotların dışında, Hava Kuvvetleri ve diğer Afgan güvenlik güçlerine bağlı bakım personeli de bulunuyor.

Ağustos ayının sonunda çekilen uydu görüntüleri, 495 Afgan’ın kaldığı kampın eskiden yeni tip koronavirüs (Covid-19) hastalarını tedavi etmek amacıyla kullanıldığı ve yüksek duvarlar ile çevrili olduğunu gösterdi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.