Pakistan, Çin’den yeni savaş uçaklarını teslim aldı

Pakistan ve Çin arasındaki savunma sanayii ihracat ilişkileri devam ediyor.

Bu bağlamda Pakistan Hava Kuvvetleri, Çin’den sipariş ettiği J-10CE savaş uçaklarının ilk partisini teslim aldı. İlk parti 6 uçağı içeriyor ve siparişin toplam kaç uçak içerdiği bilinmiyor. Defenseworld tarafından yapılan habere göre siparişin 24-36 sayıları arasında J-10CE avcı uçağından oluştuğu tahmin ediliyor.

Rafale savaş uçaklarına rakip

J-10CE uçakalrı, Hindistan’da bulunan Fransız Rafale savaş uçaklarının rakibi olarak biliniyor. Bu bağlamda Pakistan’ın, sipariş ettiği uçakların Rafale savaş uçakları ile denklik göstermelerini talep ettiği belirtildi.

J-10CE’ler, Rafale savaş uçağına benzer şekilde kapsama alanı sağladığı iddia edilen en yeni nesil AESA radarı ile donatıldı. J-10CE uçaklarının üreticisi Çin Havacılık Sanayii Kurumu (AVIC) tarafından yapılan açıklamada, “J-10CE’lerin teslimatı ile Çin ve Pakistan, havacılık savunma işbirliğinde yeni bir sayfa açtı ve bu, Çin-Pakistan Tüm Hava Koşullarında Stratejik İşbirliği Ortaklığının daha da derinleşmesine önemli ölçüde katkıda bulunacak.” ifadeleri kullanıldı. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.