Pakistan: Hindistan ile artık temas yok

Güney Asya’nın ezeli iki rakibi Hindistan ve Pakistan’ın aralarındaki buzları eritmek için yürüttükleri görüşmelerin sonlandığı duyuruldu. 

Pakistan’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Muid Yusuf Geo News kanalına verdiği röportajda, iki ülke arasındaki barış temaslarının, Hindistan’ın 5 Ağustos 2019’daki Keşmir kararlarının iptali başta olmak üzere güven verecek herhangi bir adım atmaması nedeniyle sonlandırıldığını ifade etti.
Yusuf, müzakere talep eden tarafın Hindistan olduğunu ve Keşmir dahil tüm ihtilaflı meseleleri masaya yatırmak istediklerini kaydetti. Öte yandan Hindistan’ın bu talebini pozitif bir zemine oturtmak için en ufak bir çaba göstermediği ve yürütülen ”arka kapı” diplomasisinin beyhude olduğu değerlendirmesinde bulundu.

BAE’nin arabuluculuğu 

Gerek Hindistan gerekse de Pakistan medyasında iki ülkenin istihbarat başkanlarının Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) tartışmalı meselelerin çözüme kavuşması için bir araya geldikleri iddia edilmişti. İki ülke 25 Şubat 2021 tarihinde ihtilaflı Keşmir sınır hattındaki ateşkese, tüm mutabakat ve anlaşmalara “mutlak riayet edilmesi” konusunda anlaşma imzalamışlardı.

TRT’nin aktardığına göre, BAE’nin Washington Büyükelçisi Yusuf el-Uteybe, 14 Nisan’da yaptığı açıklamada, ülkesinin Hindistan ile Pakistan arasında arabuluculuk yaptığını ve Keşmir’de varılan ateşkes anlaşmasında rolü olduğunu ileri sürmüştü.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.