Pakistan, Hindistan ile barış istiyor

Pakistan ve Hindistan bağımsızlıklarını kazandıkları (1947) günden bugüne bitmek bilmeyen bir düşmanlık iklimi içinde birbirlerine karşı mücadele ediyorlar. Fakat son zamanlarda atılan diplomatik adımlar ve yapılan açıklamalar, bölgenin olumlu bir değişime gebe olduğunun sinyallerini veriyor.

Eurasiantimes’da yer alan haberde Pakistan’ın, Hindistan ile aralarındaki sorunları çözmek için bulunduğu girişimlere yer verildi. Pakistan Başbakanı İmran Khan yakın zamanda yaptığı bir konuşmada, başa geldiği günden beri Hindistan ile ilişkileri düzeltmek için çabaladığını fakat gereken karşılığı alamadığını ifade etti. İmran Khan, ülkelerinin gelişebilmesi için öncelikli ihtiyaçları olanın bölgesel barış olduğunu vurguladı.

Pakistan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Qamar Javed Bajva ise Hindistan ile aralarındaki olumsuz olayları tarihe gömerek önlerine bakmaları gerektiğini ifade etti.  Bajva ayrıca bölge barışı için Keşmir probleminin barışçıl yollarla çözüme kavuşturulması gerektiği değerlendirmesinde bulundu.

Pakistan’ın askeri ve sivil otoritelerinin Hindistan ile tansiyonu azaltarak Hint Alt kıtasına barışı getirme arzusu uzmanlar tarafından farklı açılardan ele alındı. Bazı uzmanlar, Pakistan’ın girişimlerini ülkenin uluslararası arenada terörle anılan bir ülke imajından kurtulma isteği şeklinde yorumlarken bir kısmı da ABD’nin Afganistan’dan kendisini daha kolay sıyırabilmek için Pakistan’ı Hindistan ile yakınlaşmaya teşvik ettiği görüşünü taşıyor. Hindistan ve Pakistan pek çok uluslararası meselede olduğu gibi Afganistan’ın geleceğinin nasıl şekillenmesi gerektiği konusunda da ayrı yaklaşımlara sahipler.

Hindistan kanadı da Pakistan’ın uzattığı zeytin dalına Pakistan’a 45 milyona kadar yerli üretimleri olan koronavirüs aşısından gönderebileceklerini açıklayarak karşılık verdi.

Ayrıca virüse yakalanan İmran Khan’a Hindistan Başbakanı Nerandra Modi Twitter üzerinden geçmiş olsun dileklerini iletti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.