Pakistan ve Türkiye Meclis Başkanlarının Filistin diplomasisi

Pakistan Milli Meclis Başkanı Asad Kaiser, Türkiye’nin bölgede üstlendiği lider konumuna vurgu yaparak Filistin sorununa ilişkin öne süreceği tezlerin kendileri için çok değerli olduğunu ifade etti.

Asad Kaiser resmî Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla İsrail’in Filistin’e yönelik saldırgan tavırlarını ele almak üzere Türk mevkidaşı Mustafa Şentop ile bir görüşme gerçekleştirdiğini duyurdu. Kaiser’in paylaşımında, “Türkiye, İslam ülkeleri için her zaman çok kritik roller üstlenmiştir. Bu zor zamanlarda da Türkiye ve diğer Müslüman ülkeler Filistinli kardeşlerini yalnız bırakmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Kaiser, Türkiye’den gelecek öneriler doğrultusunda birlikte hareket etmekten onur duyacaklarını aktardı ve 31 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında Pakistan’da gerçekleştirilecek Ekonomik İşbirliği Teşkilat Parlamenterler Meclisi’nin 2. Genel Konferansı’nda Şentop’u da görecek olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi

Kutsal günler içerisinde masum insanların kanının akıtılmasının hiçbir şekilde kabul edilemez olduğunun altını çizen Kaiser ayrıca, ‘’Pakistan bu vahşeti etkin şekilde kınamaktadır, bu saldırılarda onlarca, yüzlerce yaralanma, ölümler oldu, bu bizde endişe yaratmaktadır. Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’da yapılan bu saldırıları en derin şekilde kınamaktadır. İsrail’in bu vahşeti karşısında Müslüman ülkelere mektup göndererek iş birliği çağrısında bulunduk. İran bu konuda bir konferans düzenleyecek. 24 Mayıs’ta davet edildim, kabul ettim, katılmaktan memnuniyet duyacağım. Bu platformda bu konu dile getirilebilir.’’ ifadelerini kullandı.

‘’İsrail’e dur demek, kararlar ve tedbirler almak gerekiyor’’

Görüşmede TBMM Başkanı Mustafa Şentop ise, ‘’Filistin’e yönelik kabul edilemez baskı ve şiddeti, Mescid-i Aksa’da ibadet eden kardeşlerimize yapılan saldırıları, Gazze’de bebek, çocuk demeden onlarca sivilin katledilmesine kadar giden İsrail zulmünü gördükçe endişe etmemek mümkün değil. İsrail’in devlet terörü uyguladığını, insanlığa karşı suç işlediğini, masum Müslümanların kanını akıttığını ve dünyanın buna sessiz kalışını teessürle takip ediyoruz. Artık İsrail’e ‘dur’ demek, kararlar, tedbirler almak gerekiyor. Türkiye olarak, Filistinli kardeşlerimizin hürriyet ve adalet mücadelesinde şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da arkalarında kararlılıkla durmaya devam edeceğiz. İsrail’in vahşetine son vermek için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde her türlü diplomatik gayreti gösteriyoruz.’’ sözlerini kullandı.

Şentop, İslam İşbirliği Üye Ülkeler Parlamenter Birliği başta olmak üzere Asya Parlamanterler Asamblesi dönem başkanlığının Türkiye’de olmasına atıfta bulunarak, olağanüstü toplantıya çağırmanın ve birtakım kararları net bir şekilde almanın faydalı olacağını düşündüğünü belirtti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.