Pakistan yeni bir gemisavar füzesi kullanacak

Yakın tarihlerde Pakistan Hava Kuvvetleri, Çin’den 100’ün üzerinde JF-17 uçağının F-16, Mirage ve J-7 uçaklarının yerine geçmesi için hizmete alma sürecini başlatmıştı. JF-17 jetlerinin muharebe görevlerini ve deniz unsurları gibi hedeflere saldırı gerçekleştirme kapasitesine bütünleyici çarpan olması açısından Pakistan’ın 2017-2018 yılları arasında 60 adet CM-400AKG gemisavar füzesi satın alması dikkat çekiyor.

The National Interest sitesinde yer alan haberde, CM-400AKG füzesinin; yaklaşık 900 kg ağırlığında olduğu (2000 pound), 130 kg (300 pound) civarında parça tesirli savaş başlığı ya da 180 kg (400 pound) ağırlığına yakın delici savaş başlığını taşıyabildiği, 240 km (150 mil) kadar uçuş gerçekleştirebileceği ifade edildi.

Söz konusu füzenin; kendisini hedefinin yakınlarına yönlendiren dahili navigasyon sistemi, ses hızının 5 kat üstünde hız oranı ve uçuşunun son saniyelerinde düşman savunma sistemini şaşırtma kabiliyetlerini barındırdığı belirtiliyor. Haberin devamında bazı uzmanların gözlemlerinden hareketle, Hindistan Silahlı Kuvvetleri’nin sahip olduğu Brahmos seyir füzesi ile CM-400AKG’nin aralarındaki hız ve menzil açısından farklılıklara dikkat çekiliyor. Brahmos seyir füzesi yaklaşık olarak 600 km (370 mil) mesafe kat edebiliyor ve 3 Mach hızında uçuş gerçekleştirebiliyor.

Birçok gemisavar füzesi tespit edilmemek amacıyla alçak irtifadan uçuş gerçekleştirirken, Çin Havacılık Sanayii Kurumu (China Aviation Industry Corporation) tarafından üretilen CM-400AKG gemisavar füzesi yüksek irtifadan uçuş gerçekleştirmek için tasarlanmış bir füze olarak biliniyor.  Haberde üreticilerden aktarılan ifadeyle, 26,200-39,400 feet arasında Mach 9 hızı ile seyahat eden JF-17 gibi bir muhrip vasıtasıyla CM-400AKG füzesinin fırlatımı gerçekleştirilebiliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.