Pandemi sonrası internet hızı verileri açıklandı

Pandemi öncesi ve pandemi sonrası internet kullanımının detaylarını Ookla açıkladı.

Ookla, Türkiye ve dünyanın ortalama internet hızının pandemi sürecinde ne derece etkilendiğini ortaya çıkardı. İnternet hızı, tüm dünyada artış gösterirken Türkiye özellikle mobil internet hızında oldukça olumlu izler bıraktı.

Pandemi sürecinde, hem şirketlerin evden çalışma modeline geçiş yapması, hem okulların ve üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesi hem de insanların Kovid-19 günlerinde daha fazla evde kalıp çevrimiçi içeriklere daha fazla ilgi göstermesi nedeniyle küresel internet ağı üzerinde büyük bir etki yarattı.

Kovid -19’un internet hızı ve bağlantı kalitesi üzerindeki etkisini yakından takip eden Ookla, Haziran 2020 Speedtest Küresel Endeksi ile covid-19 salgınının küresel internet ağı üzerindeki etkisini ortaya çıkardı.

Açıklanan rapora göre korona virüs döneminde ortalama küresel genişbant internet hızı, Mart 2020’de 74,63 Mbps seviyesindeyken; Haziran 2020 itibarıyla 78,26 Mbps’e çıktı.

Ortalama küresel mobil internet hızı ise Mart 2020’de 30,47 Mbps seviyesindeyken; Haziran 2020 itibarıyla 34,67 Mbps’e ulaştığı görülüyor.

Raporda ayrıca, 208,16 Mbps ortalama genişbant internet hızına sahip olan Singapur, dünyanın en hızlı internetini kullanıcılarıyla buluşturuyor.  Venezuela ise 3.50 Mbps ile son sırada bulunuyor.

Türkiye’nin ortalama internet hızı (Mobil/Genişbant)

Türkiye’nin pandemi sürecinde ortalama genişbant internet hızı ise 24,15 Mbps olan ortalama hızın 26.30 Mbps’e yükseldiği görülüyor. Bu yükselmeye rağmen Türkiye, söz konusu dönemde küresel genişbant internet hızı sıralamasında iki sıra gerileyerek 101. sırada yer alıyor. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.