Pentagon Çin’i "en acil tehdit" olarak tanımladı

Pentagon, Güney Çin Denizi’ndeki yayılmacı hırsları nedeniyle eleştirilen Pekin’e özellikle atıfta bulunarak ABD Deniz Kuvvetleri’nin saldırganlık, yayılmacılık ve uluslararası hukuk ihlallerine yanıt verme noktasında daha güçlü olacağı konusunda uyarıda bulundu.

The Guardian’ın geçtiği haberde, ABD Deniz Piyadeleri, Donanma ve Sahil Güvenlik başkanları tarafından imzalanan yeni raporda, uluslararası düzen ve güvenlik ortamının 2015’ten bu yana önemli ölçüde değiştiği ifade edildi. Ek olarak “Çin, ABD’ye uzun vadeli ve kapsamlı bir meydan okuma yapabilecek birleşik ekonomik ve askeri potansiyele sahip tek rakip” denildi.

Haberin devamında, Çin’in hızlı bir modernizasyonun ve askeri güç genişlemesinin ortasında olduğu; donanma kuvvetlerinin dünyanın en büyük askeri deniz gücü olduğu ve son yirmi yılda kuvvetlerini üç katına çıkardığı belirtildi. Ayrıca Çin’in Güney ve Doğu Çin Denizleri’nde çok sık askeri tatbikat gerçekleştirdiği ve Taipei hava sahasını ihlal ettiği, ABD’nin ise buna cevaben bölgedeki deniz faaliyetlerini artırması ile Çin’e karşı yaptırımlar getirdiği ifade edildi.

Raporda, “Küresel olarak konuşlandırılmış deniz kuvvetlerimiz, Çin ve Rus savaş gemileri ve uçaklarıyla her gün etkileşime giriyor” deniyor ve Çin, “en acil, uzun vadeli stratejik tehdit” olarak adlandırılıyor.

Ek olarak haberde, ABD’nin Çin donanması üzerindeki stratejik avantajını korumak için deniz kuvvetlerini daha küçük, daha çevik ve hatta uzaktan kumandalı gemilerle modernize etmeyi planladığı belirtiliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.