Pentagon: İHA savunması için üretim artmalı

ABD, düşük maliyetli dron üretimi ve dronsavar teknolojisine dair yatırımlarını artırmak istiyor.

Pentagon’un satın alma şefi Bill LaPlante, dron savunması ihtiyacının, son yıllarda talebi artan 155mm top mermilerine benzediğini belirtti.

LaPlante, Reagan Ulusal Savunma Forumu’nda yaptığı konuşmada, ” Yaklaşık bir yıl önce 155’lerin aylık üretiminin 100,000’e çıkması gerektiğini söylediğimizde olduğu gibi dronsavar üretimi patlamalı şekilde artmalı” dedi.

LaPlante’nin açıklamaları, Ukrayna’da kullanılan ve İsrail’in de talep ettiği Switchblade kamikaze dronunu üreten şirket, Aerovironment’a yaptığı ziyaretin ardından geldi.pentagon 12

Pentagon, geçen hafta açıkladığı Replicator projesi çerçevesinde düşük maliyetli dron üretimini ülke genelinde gerçekleştirmek amacıyla çeşitli firmalarla görüşmelerini sürdürüyor.

LaPlante, Pentagon yetkililerinin, dolaşan mühimmat ve dronsavar  sistemlerini üreten şirketlere ihtiyacı olduğunu belirtti. Görüşmeler sırasında endüstriye, 155mm’lik top üretiminin zaman içindeki grafiklerini göstererek, endüstrinin en fazla kaç sistem üretebileceğini ve bunu elde etmek için nelere ihtiyacı olduğunu sordu.

Pentagon, henüz dronsavar sistemlerinin ne kadarına ihtiyaç duyulacağını tam olarak belirlememiş durumda. LaPlante, bu konuda daha fazla çalışma yapılması gerektiğini belirterek, bu sayının binlerle ifade edilebileceğini belirtti.

LaPlante sistemlerin maliyet etkin olması gerektiğine vurgu yaparak, ” Yapmanız gereken şeyin uygun maliyetli olması gerektiğini anlamalısınız. Binlerce satın alım yapacağız her birinin maliyeti ne kadar olacağı konusunda hassas olmalıyız.” ifadelerini kullandı.pentagon 13

Ancak, sorun sadece finansmanla sınırlı değil, aynı zamanda uygunlukla da alakalı. LaPlante, Pentagon’un bu programlara ayrılan kaynakların büyük bir kısmının araştırma, geliştirme, test ve değerlendirme faaliyetlerine ayrıldığını ifade etti. Finansmanın daha çok üretime yönlendirilmesinin, bu tür sistemleri büyük ölçekte üretebilme kapasitesini artırmanın ve bu adımları destekleyen endüstriyel tabanı güçlendirmenin önemli olduğuna vurgu yaptı.

Editör : Beytullah Usta

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.