Pentagon, İran’ın uydu fırlatma girişiminde başarısız olduğunu iddia etti

ABD’nin İran ile rekabeti uydu tartışmaları üzerinden devam ediyor.

Şarkul Avsat’ın haberinde yer alan bilgiye göre, Pentagon Sözcüsü Yarbay Uriah Orland, ABD Uzay Kuvvetleri Komutanlığı’nın, İran’daki Semnan Uydu Fırlatma Üssü’nde 12 Haziran’da yaşanan uydu fırlatma girişiminin başarısız olduğunu bildiğini açıkladı. Uriah Orland, İran’ın uydu fırlatma işleminin neden başarısız olduğuna dair bir açıklamada bulunmadı. 

İran ise, CNN tarafından yayınlanan haberi yalanladı ve uydularının hâlâ yerde olduğunu bildirdi.

İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre, Enformasyon ve Telekomünikasyon Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cahromi de Nahid ve Pars isimli iki uydunun henüz fırlatılmadığını tasdik etti.

CNN’in verdiği bilgilere göre, ABD’nin California eyaletindeki Middlebury Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü’ndeki uzmanlar, Semnan’daki İmam Humeyni Uzay Üssü’nden uydu görüntülerinin yakın gelecekte yeni bir fırlatma girişiminde bulunmak üzere hazırlandığını gösterdiğini söyledi. 

Uzmanların CNN’e verdiği demeçte, “Planet Labs tarafından çekilen 19 ve 20 Haziran tarihli uydu görüntüleri, yakıt depoları ve destek araçlarının fırlatmaya hazır olduğunu gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

İran’ın son uydu fırlatma işleminin Nisan 2020’de gerçekleştiğini ve bir mikro uydu olan NOUR-1’i yörüngeye yerleştirdiğini söyleyen Pentagon Sözcüsü Orland, “Ancak, bu uyduyla ilgili sürekli gözlemlerimiz, kontrolsüz olduğunu ve operasyonel olmadığını gösteriyor.” dedi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.