Pentagon Şefi Austin’den NATO müttefiklerine "güven" mesajı

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/3CM4zqs48dqga4jSgZtNdH” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

ABD’nin ilk siyahi Savunma Bakanı olmasıyla gündeme gelen Lloyd Austin’in, Trump’ın politikasına tezat oluşturacak adımlar atacağı öne sürüldü. 

CNA tarafından yapılan habere göre Pentagon’dan John Kirby, Pentagon Şefi Lloyd Austin ile ilgili “İttifaka olan bağlılığımızı canlandırmak istiyor.” şeklinde konuştu. Bu durum Trump’ın NATO politikasını akıllara getirdi. Eski ABD Başkanı Donald Trump, Transatlantik ittifakını desteklemiyor ve “modası geçmiş” olarak nitelendiriyordu. 

Afganistan kararı tekrar değerlendirilecek

Afganistan’daki ABD askeri varlığının geri çekilmesi işleminin mayıs ayında tamamlanması planlanmıştı. Bu kritik konunun gündemde olduğu belirtildi. Sözcü Kirby, bunun Joe Biden’ın vereceği bir karar olduğunu söyledi. Geçen yıl ABD ve Taliban arasında imzalanan bir anlaşmaya göre ABD kuvvetleri, 2021’in mayıs ayına kadar bölgeden çekilecekti. Bu söylem, kararın değişebileceğine dair düşüncelere sebep oldu. 

Almanya’daki ABD askeri varlığı da tartışılacak konular arasında

Tartışılması planlanan diğer konular arasında ABD askerlerinin Almanya’dan çıkarılması planının dondurulması kararının yer aldığı bildirildi. Kararı donduran Donald Trump’tı. 

Pentagon Şefi Austin’in aldığı hiçbir kararın, kendisinin meslektaşlarıyla -özellikle NATO’daki meslektaşlarıyla- konuşulmadan alınmayacağına değinildi. Donald Trump, 2014 yılında kabul edilen yüzde 2 savunma harcamaları taahhüdünü karşılamayan müttefiklere yönelik daha eleştirel ve tepkisel yaklaşıyor. Bu doğrultuda Kirby, Biden yönetimi süresince müttefiklerin farklı bir üslup bekleyişinde olabileceklerini söyledi. 

Yabancı cihatçılar ile ilgili görüşme

Gelecek günlerde Suriye’nin kuzeydoğusunda Kürt güçleri tarafından tutuklanan yabancı savaşçılar ile ilgili görüşülmesi de bekleniyor. Tutukluların çoğu DEAŞ savaşçılarının aile üyeleri olan kadın ve çocuklardan oluşuyor. Ülkeler, bölgedeki yabancı cihatçıları ülkelerine geri almak istemiyor. Donald Trump döneminde Joe Biden, ülkeleri bu vatandaşları geri kabul etmeye davet etmişti. Haberde, aynı daveti tekrar ettiği belirtildi. 

Joe Biden yönetiminin gündeminde olacak konulardan birinin de Türkiye’nin S-400 satın almasının ardından yaşanan gerginlik olacağı düşünülüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.