Polonya Savunma Bakanı, Bayraktar TB2 sürecini anlattı

Bayraktar TB2’lerin Polonya’ya ihraç edilmesinin ardından Polonya Savunma Bakanı, Türk yapımı SİHA’ların tedarik sürecini anlattı.

Polonya’da savunma sanayii üzerine faaliyet gösteren Defence24 haber sitesini röportaj veren Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak, Bayraktar TB2 SİHA’larla ilgili yaşanan tüm gelişmeler hakkında konuştu.

Bayraktar TB2’lerin Polonya Savunma Bakanlığı tarafından satın alınmasına neden karar verildiği sorusuna Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak, amacının Polonya ordusunu sürekli olarak modernize etmek ve savunma yeteneklerini artırmak olduğunu söylerken Türkiye ile yapılan bu anlaşma sayesinde savaşta kendini kanıtlamış, çok etkili ve sağlam bir platformun Polonya’ya teslim edileceğini ifade etti.

Toplamda teslim edilecek 24 adet Bayraktar TB2 SİHA’nın Polonya Silahlı Kuvvetleri’ne hem keşif hem de saldırı olmak üzere yeni caydırıcı yetenekler kazandıracağını dile getiren Błaszczak, bunun çok önemli olduğunu çünkü Polonya’nın bugüne kadar sadece bilgi vermekle kalmayıp gerektiğinde hedeflere saldıran ve imha eden bu sınıfta İnsansız Hava Araçlarının olmadığının altını çizdi.

Polonya Savunma Bakanı, bu tür yeteneklere birkaç sene içerisinde değil şu anda ihtiyaçlarının olduğunu söylerken Bayraktar TB2’lerin önümüzdeki yıl Polonya askerlerinin elinde olmasının temel nedeninin de bu olduğunu belirtti.

“Polonya savunma endüstrisi şu anda bu sınıfta İHA sunmuyor”

Polonya’da İHA üretiminde uzmanlaşan ve çözümlerini dünyanın birçok ülkesine başarıyla ihraç eden şirketler varken bu şirketlere neden bir AR-GE çalışması kapsamında böyle bir sistem geliştirme talimatı verilmediği sorusuna Mariusz Błaszczak, her bir sözleşme, sipariş ve anlaşma için öncelikle Polonya endüstrisinin askerlere ekipman sağlayıp sağlayamayacağını veya bunu hangi zaman perspektifinde yapabileceğini düşündüklerini, ancak  Polonya ordusunun bir an önce teçhizata ihtiyaç duyduğu durumlar olduğunu dolayısıyla Polonya endüstrisinin böyle bir İnsansız Hava Aracını “şimdilik” sunmadığı cevabını verdi.

İmzalanan sözleşmenin Gryf, Zefir programının bir unsuru mu, yoksa tamamen yeni bir modernizasyon görevi mi soruna Savunma Bakanı Błaszczak, Polonya’nın sürekli bireysel proglam üzerinde çalıştığını, Bayraktar TB2’nin satın alınmasının Polonya ordusunun mevcut ve önemli ihtiyaçlardan kaynaklandığı söyledi.

“Türkiye harika koşullar sundu”

Bayraktar TB2’lerin satın alma işleminin nasıl yapıldığı, acil bir operasyonel ihtiyaç mı olduğu, endüstriyel iş birliğinin kapsamının ne olduğu ve Polonya’nın kendi sistemlerini geliştirmek için kullanılabilecek yetenekler içerdiği mi sorusuna Polonya Savunma Bakanı, daha önce kullanılan prosedürlerin uygulandığını, çünkü Polonya’nın bu sınıf ve bu parametrelere sahip SİHA’lara ihtiyacı olduğunu belirtti.

Belirleyici faktörün, nihai olarak yapılandırılmış ürünün hızlı ve verimli bir şekilde teslimata hazır olması olduğunu ifade eden Mariusz Błaszczak, Türkiye’nin bu hususta harika koşullar sunduğunun altını çizdi.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak, ilk parti Bayraktar TB2’lerin gelecek yıl Polonya semalarında faaliyet göstereceğini söylerken tüm teslimatların 2024’te tamamlanacağını ifade etti. Mariusz Błaszczak, ayrıca Türkiye’nin mobil kontrol istasyonları ve yedek parçaları olan setlere ek olarak, MAM-C ve MAM-L mühimmatları, SAR radarları, simülatörler ve bir eğitim ve lojistik paketi de sağlayacağını açıkladı.

Polonya’nın Türkiye ile başka endüstriyel alanlarda iş birliği düşünüp düşünmediği sorusuna Błaszczak, Türkiye’nin NATO’da Polonya’nın iyi bir müttefiki olduğunu, güçlü bir orduya ve gelişmiş bir silah sanayiine sahip olduğunu, bu nedenle ülkelerin iş birliğinin doğal ve karşılıklı yarar sağladığını ifade etti. Anlaşmanın, iş birliğini ve endüstriyel ilişkileri genişletmek için olanaklar sunduğunu dile getiren Savunma Bakanı, Polonya ve Polonya ordusu için sadece bu tür temaslar faydalı olacaksa, bunları üstleneceklerini sözlerine ekledi.

Bayraktar TB2 SİHA

Bayraktar TB2 SİHA; Libya, Azerbaycan ve Suriye’de yakalamış olduğu başarılar ve elektronik harp kapasitesi sayesinde bütün dünyanın ilgisini üstüne çekmiş durumda.

BAYKAR tarafından geliştirilerek kullanıma sunulan Bayraktar TB2 Taktik S/İHA Sistemi, kullanıcıya tüm çözümleri bir arada sunan, bütünleşik ağ tabanlı bir sistem mimarisi olarak öne çıkıyor. Sistem, Bayraktar TB2 S/İHA Platformu, Yer Kontrol İstasyonu, Yer Veri Terminali, Uzak Görüntü Terminali, İleri Üs ve Jeneratör ile Römork modüllerinden oluşuyor. Baykar’ın teknolojik kabiliyet ve yetenekleri sayesinde tüm sistem, yerli ve millî olarak üretildi.

Bayraktar TB2 Taktik Silahlı İnsansız Hava Aracı; keşif ve istihbarat görevleri için orta irtifa-uzun havada kalış süresi sınıfına giren (MALE) insansız hava aracı olarak biliniyor. Üç yedekli aviyonik sistemleri ve sensör füzyon mimarisi ile tamamen otonom taksi, kalkış, iniş ve normal seyir kabiliyetine sahip. 250 bin saatten fazla uçan TB2, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma ve Emniyet Müdürlüğü bünyesinde 2014’ten bu yana aktif olarak görev yapıyor. Şu anda 110 adet Bayraktar S/İHA Platformu envanterde Türkiye’ye hizmet etmeye devam ediyor. Bayraktar TB2, Türk havacılık tarihinde havada kalma süresi (27 saat 3 dakika) ve irtifa (27 bin 30 feet) rekorunu kırdı. Bayraktar TB2, bu ölçekte ihraç edilen ilk hava aracı ünvanını da taşıyor.

Keşif, sürekli havadan gözetleme ve istihbarat görevlerini başarıyla yerine getiren sistem; millî akıllı mühimmatlar ROKETSAN MAM-L ve MAM-C’nin entegrasyonuyla birlikte savaş alanlarının vazgeçilmez unsuru oldu. Bayraktar TB2 SİHA, yerleşik lazer hedef işaretleyicisi ile hassas hedefleme yapabilir ve dört akıllı mühimmata kadar faydalı yükü hedefe ateşleyerek imha etmesini sağlayabilir. Bayraktar TB2, hedefe yakın alanlara verilebilecek hasarları önlemek amacıyla hızlı “gör-ve-vur” özelliğine sahip tüm çözümleri sunan bir sistem olarak geliştirildi. Sistem, bu özellikleriyle sivil güvenliğini ön planda tutuyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.