Pompeo’dan AB’ye İran tepkisi

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, France Inter radyosuna yaptığı açıklamada; AB’nin İran’a uygulanan silah ambargosunun devamı için harekete geçmediğini ve bu yüzden Amerika Birleşik Devletleri’nin bu konuda sorumluluk aldığını belirtti. Pompeo, İran’ın Rusya ve Çin’in sahip olduğu silahları edinmesini engelleyeceklerini ifade etti.

ABD 21 Ağustos tarihinde İran’a uygulanan silah ambargosunun devamı için Birleşmiş Milletler’de bir girişimde bulunmuş ancak Fransa, Almanya ve İngiltere gibi ülkelerden destek bulamamıştı. 

İran’a uygulanan Ambargolar devrimden önce başlamıştı

1979 yılındaki İran İslam Devrimi’nden yaklaşık olarak 28 yıl önce 1951-1953 yılları arasında dönemin başbakanı Muhammed Musaddık’ın, “Petrolün millileşmesi” politikası üzerine İngiltere, İran’a karşı yaptırımlar uygulamaya başlamıştı. İki yıla yakın süren bu ambargo, Musaddık’ın askeri darbeyle görevinden indirilmesiyle son bulmuştu. Bu dönemden itibaren özellikle ABD ile yakın ilişkileri olan İran, herhangi bir ambargo ile karşı karşıya gelmedi. 

1979 İran İslam Devrimi ve beraberinde gelen ambargolar

1979 yılında İran’da Humeyni önderliğinde yapılan İslam Devrimi sonrasında ilk ambargolar rehine kriziyle başladı. 1980 yılında Tahran’da bazı üniversite öğrencilerinin Amerikan Büyükelçiliği’ne saldırıda bulunup, burada çalışan 66 ABD personelini rehin almaları sonrası ilk ambargolar başladı. İlk olarak ABD, İran’a ilerlemekte olan askeri teçhizat yüklü gemiyi durdurdu. Devamında ise Amerikan Petrol Şirketleri bölgedeki yatırımlarını durdurdu. ABD, İran’ın Amerikan bankalarında bulunan 12 milyar dolarını bloke etti ve ilaç dışında İran’a ihracatı ve ithalatı yasakladı. Bu dönemden itibaren İran’a karşı uygulanan yaptırımlar genişleyerek devam etti. 

1997 yılında İran’da başlayan reform hareketleri üzerinde gevşetilen ambargolar, 2004 yılında Ahmedinejad’ın cumhurbaşkanı seçilmesi sonrası dönemde artarak devam etti. Ahmedinejad’ın nükleer faaliyetleri geliştirmeye yönelik politikaları gerekçe gösterilerek ambargolar tekrardan sertleşmeye başladı. Aynı dönemde ABD ve İsrail, İran’ı askeri saldırılarla birçok defa tehdit etmişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.