Putin’e muhalifliğin bedeli yine "zehir"

Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin’e karşı yaptığı muhalefet ile ön plana çıkan Aleksey Navalnıy, yaptığı video paylaşımlarıyla geniş bir kitleye ulaşıyordu. Rusya için bir problem haline gelen muhalif aktivistin zehirlendiği bilgisi, ekip arkadaşı Kira Yarmış tarafından sosyal medya aracılığıyla verildi. Henüz yaşamını yitirmeyen aktivist Navalnıy’in durumunun ciddi olduğu öğrenildi.

Keskin bir muhalifti

Aleksey Navalnıy, Putin yönetimini hırsızlık ve dolandırıcılıkla suçlamıştı. Ona göre “Rusya’nın kanını emen” bu partinin yönetimine son verilmeliydi. Bu amacı gerçekleştirmek için 2018 yılındaki seçimlerde adaylığını koysa da zimmetine para geçirme suçundan mahkum edilmesi sebebiyle yetkililerin engeliyle karşılaştı ve seçimlere katılamadı. Söz konusu suçlamaları reddeden Navalnıy, bunun keskin eleştirilerine karşı bir misilleme olduğunu iddia etmişti. Putin’i sandıkta deviremeyen aktivist, ulaştığı kitlelerle paylaşımlar yapmaya devam ederek muhalifliğini sürdürdü. 

Anna Politkovskaya’nın suikast senaryosu ile benzerlik

Anna Politkovskaya, Çeçenistan’daki soykırımı da Rus  askerlerinin komutanları tarafından uğradıkları kötü muameleyi de yazan; muhalefet yelpazesi geniş, özellikle sivil hayatları önemseyen ve ihlalleri tüm gerçekliğiyle ortaya sermeye çalışan bir gazeteciydi. Çeçenya’da sergilenen soykırım faaliyetlerini, “Çeçenya’daki en korkunç trajedi, insanların hiçbir iz bırakmaksızın kaybolmasıdır.” şeklinde özetlemişti. “Çeçen ajanı” suçlamasıyla karşılaşan Anna, yeraltı sığınağında tutulduğu zamanlar FSB çalışanlarının tecavüz ve ölüm tehditleriyle karşı karşıya kaldı ve muhtelif baskılarla mücadele etti. Basın kuruluşlarının, muhalif gazetecinin ortadan kaybolduğuna dikkat çekmesi üzerine serbest bırakıldı. Bütün bunlara rağmen mücadelesine devam eden muhalif gazeteci, Beslan baskınının yaşandığı tarihte, eylemcileri ikna etmek için bölgeye gitmeye karar verdi. Uçakta ikram edilen çaydan zehirlendi. Belki ölmedi ancak bir daha asla eskisi kadar sağlıklı da olamadı. Bu olaydan birkaç yıl sonra Kadirov ile ciddi sürtüşme yaşadığı sıralarda, 7 Ekim 2006’da öldürüldü.

Aleksey Navalnıy’in de Politkovskaya ile aynı kaderi paylaştığı zannediliyor. Öyle ki, Aleksey Navalnıy’in uçak yolculuğu sırasında rahatsızlanmasıyla uçağın acil iniş yaptığı biliniyor. Ekibinden Kira Yarmış’ın bildirdiğine göre, Navalnıy 20 Ağustos’ta çayına karıştırılan zehirden dolayı hastanelik oldu. 

Tiyatral bir zehir

BBC News’in haberine göre, Rus suikastçıların zehirlenme yöntemini kullanma sebebi, olayın esrarengiz bir noktada kalabilmesinden kaynaklanıyor. Royal Services United Enstitute’te çalışan Rusya Uzmanı Prof. Mark Galieotti zehirle ilgili, “Zehir iki özelliğe sahip; ustalık ve tiyatrallık” dedi. Ustaca hazırlanan zehrin ikna edebilme özelliği bulunduğunu belirten Galieotti, “Etkisini göstermesi zaman alır, her türlü acıyı verebilir ve zehirleyen kişi de inkar edebilir.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın muhalif cinayetleri listesi oldukça kabarık ancak Mark Galieotti bu olayın devletin değil başka güçlü bir Rus’un işi olma olasılığı olduğunu da belirtti. Uzman, “Rus devleti gafil avlandı gibi gözüküyor, bu da merkezi düzeyde planlanan bir operasyon olmadığını gösteriyor. İlle de devletin değil ama güçlü bir Rus’un işi gibi gözüküyor.” dedi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.