Radyolink ile “Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalacak”

İki nokta arasında elektromanyetik dalgalarla iletişim sağlamak için kurulan ve dar bir koridor içinde yüksek güvenlikli iletişimin kurulmasını sağlayan Radyolink, %100 yerli ve milli hale getirildi. Pavotek firması tarafından %100 yerli ve milli olarak tasarlanan ve üretilen Türkiye’nin ilk ve tek Radyolink kartının modüler yapısı sayesinde, üzerinde 2’şer kanal olan 6 ayrı modem takılabilmekle beraber aynı anda 12 farklı yöne iletişim kurulabiliyor. Her bir kanalda 500Mbps hıza ulaşılabilirliği ve XPIC desteğiyle 1Gbps band genişliğine yayılmasının yanında yüksek kazançlı RF birimi sayesinde 50km mesafede iletişim sağlanabiliyor.

Türkiye’nin mobil şebekesinin hemen hepsinin yabancı ürünler ile oluşturulduğu düşünüldüğünde Pavotek tarafından 5G özellikleriyle geliştirilen ürün sayesinde Türkiye’nin tüm şebekesi yerli ve milli kapsama alınmış olacak. Ar-ge çalışmalarının tamamı yerli mühendislerce yapılan ve hazır ürünlerin alınıp birleştirilmesinin ötesine geçilerek çip seviyesinden başlanmak suretiyle yazılım ve donanımı tasarlanan TR713 radyolink cihazının üretilmesi ile tüm dünyada yeni yeni geliştirilen ve birkaç firmanın hegemonyasında bulunan 5G teknolojisi ve bu teknolojiye bağlı ürünlerin birkaç firmanın tekelinde ticarileşmesine karşı Türkiye’nin eli güçlenmiş olacak.

Bu açıdan ürünün yerli üretimi konusunda Türkiye’deki tek firma olan Pavotek, Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi kapsamında ‘Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalacak’ sloganı ve milli teknoloji hamlesi doğrultusunda Türkiye’deki önemli bir açığı gidererek kritik bir güvenlik sorununa çözüm bulmuş oldu.

Sektörün ihtiyaçlarının karşılanması ve uluslararası pazarlarda rekabet edebilmelerini sağlamak, ortak hareket etmek, sektörde donanım, yazılım ve malzeme üreticileriyle hizmet sağlayan işletmecilerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulan Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK), “Yerli Milli 5G Şebekesi” için ürünlerin hazırlanması amacıyla Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) gözetiminde 2018 Ocak itibari ile harekete geçmişti. HTK konsorsiyumu içinde anahtarlama ve yönlendirme cihaz ve yazılımının tasarım-üretim sorumluğunu üstlenen Pavotek, teknolojinin altyapısında radyolink cihazları da dahil olmak üzere tasarımlarını olgunlaştırmaktadır.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.