Raytheon, Birleşik Krallık uzay varlıklarını izleyecek

Birleşik Krallık’ın uzay varlıklarını Raytheon takip edecek!

Birleşik Krallık merkezli bir Raytheon kuruluşu olan ve Uzay Durumsal Farkındalık (SSA), Uzay Alanı Farkındalığı (SDA) ve Uzay Gözetleme ve İzleme (SST) alanlarında faaliyet gösteren Raytheon NORSS, Birleşik Krallık Uzay Ajansı ile bir sözleşme imzaladığını duyurdu.

RTX UK uydu takip 1

İmzalanan sözleşme ile Raytheon NORSS, Birleşik Krallık Uzay Ajansı ve Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı’na alçak dünya yörüngesindeki (LEO) yerleşik uzay nesnelerinin (RSO) takibi için Uzay Gözetleme ve Takip hizmeti sağlayacak.

Raytheon NORSS, bu kapsamda alçak dünya yörüngesinde bulunan uzay enkazları, askeri ve ticari uyduların da dahil olduğu yerleşik uzay nesneleri hakkında düzenli olarak veri toplayarak Birleşik Krallık Uzay Ajansı’na iletecek. Raytheon NORSS, alçak dünya yörüngesindeki bu nesnelerin takibi için LOCI olarak bilinen yer tabanlı Alçak Dünya Yörünge Kamera Kurulum sensörlerini kullanacak.

Açıklamada, elde edilecek verilerin Birleşik Krallık’ın egemen uzay alanı farkındalık yeteneklerinin genişletilmesine ve geliştirilmesine yardımcı olacağı ve Birleşik Krallık Uzay Ajansı’nın yörüngedeki uzay varlıklarını çarpışma veya parçalanma olayları gibi olası tehlikelerden korumasını sağlayacağı ifade edildi.

RTX UK uydu takip 3

Raytheon NORSS, yakın zamanda alçak dünya yörüngesindeki nesnelerin takibi için daha doğru ve kapsamlı veriler elde etmek için LOCI sistemine ait sensörlerin dünya çapındaki sayısını artırmıştı.

Sensör sayısı ve konumundaki son geliştirmelerle birlikte LOCI sistemine ait sensörler İngiltere, ABD ve Avustralya’daki birden fazla konumda faaliyet gösteriyor.

Raytheon NORSS başkanı Sean Goldsbrough imzalanan sözleşme ilgili olarak yaptığı açıklamada:

“Alçak dünya yörüngesindeki nesnelerin sayısı artmaya devam ettikçe, müşterilerimizin yalnızca kendi uzay varlıkları hakkında değil, aynı zamanda uzay ortamında da neler olduğunu bilmeleri hayati önem taşıyor. LOCI sistemindeki son uluslararası genişlememiz sayesinde, Birleşik Krallık Uzay Ajansı ve Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı ihtiyaç duydukları yüksek kaliteli Uzay Gözetleme ve İzleme verilerini zamanında alacaktır.” ifadelerini kullandı.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.