Reklam boykotu Facebook’u etkiledi

ABD Başkanı Donald Trump, George Floyd’ın polis şiddeti sonucu öldürülmesinin ardından gelişen protestolara sosyal medya üzerinden paylaştığı “yağma başlarsa atış başlar” ifadesi ile karşılık vermişti.

 
Bu ifade ilk kez polis şiddeti ve protestolar doğrultusunda kontrolden çıkan bir ortamda, Aralık 1967’de dönemin Miami Polis Şefi Walter Headley tarafından kullanılmıştı. Miami New Times’a göre Headley aynı zamanda polis şiddeti ile suçlanmalarını önemsemediklerini belirtmiş ve sözlerine “Henüz bir hiçbir şey görmediler.” ifadesi ile devam etmişti. Bu tarihsel köken neticesinde Trump’ın açıklaması bazı kesimler tarafından “şiddete bir övgü” olarak algılandı.

Twitter, Trump’ın söz konusu tweetini kısıtlamış ancak Facebook bu konuda herhangi bir adım atmamıştı. 
Facebook’un Trump karşısında kayıtsız kalmasının ardından içerisinde Unilever, Starbucks, Microsoft, HP, Ford ve Verizon gibi güçlü şirketinde bulunduğu pek çok şirket Facebook için bir reklam boykotu kararı almıştı. 
Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, The Information tarafından aktarılan bilgiye göre çalışanlarına bu reklam verenlerin yakında geri döneceklerini tahmin ettiğini ve gelirlerinin küçük bir yüzdesi veya herhangi bir yüzdesine yönelik bir tehdit nedeniyle politikalarını veya yaklaşımlarını değiştirmeyeceklerini söylemişti. 

    
Fortune’a göre Microsoft, Samsung ve Starbucks Facebook’un reklam gelirlerindeki kayıpların en büyük kaynakları oldu. Microsoft 2. çeyrekteki günlük ortalama 166.000 dolarlık reklam harcamasının tamamını kesti. Samsung reklam vermeye devam etmekle birlikte günlük ortalama harcamasını 160.400 dolar azalttı. Starbucks ise 111.500 dolarlık günlük ortalama harcamasını tümüyle kesti. 
TipRanks’e göre lider 500 reklam verenin, 1-17 Temmuz’da Facebook için yaptıkları reklam harcamaları, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık olarak 80 milyon dolar azaldı. Eğilimin devam etmesi durumunda ise kaybın 200 milyon dolara varması bekleniyor. Ancak bu Facebook’un 2. çeyrekteki gelirlerinin yalnızca %1’ini oluşturuyor. 
Dolayısıyla Facebook’un reklam gelirlerinde azalışlar oluşsa da bu azalış, Zuckerberg’in de tahmin ettiği üzere kısıtlı düzeyde kaldı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.