REPKON, 40 mm Otomatik Bombaatar’ı tanıttı

2020’de dünyada ilk kez flowforming teknolojisi ile geliştirdiği 40 mm tamburalı bombaatar silahını tanıtan Repkon, şimdi de yerli ve millî olarak geliştirdiği 40 mm Otomatik Bombaatar’ı yayınladığı bir video ile tanıttı.

Tanıtımı Niğde Melendiz Dağları’nda yapılan 40 mm Otomatik Bombaatar RDS40-AGL, TSK envanterindeki 40 mm otomatik bombaatar silahlardan bazı özellikleriyle ayrışıyor.

Mekanik Nişangah / Gez Tertibatı Değişiklikleri

Envanterdeki 40 mm otomatik bombaatarların mekanik nişangahı çok fazla sayıda parçadan oluşuyor. Silahın çalışması sırasında oluşan titreşimle zaman içerisinde gez tertibatını oluşturan pim, vida gibi parçalar yerinden çıkarak kayboluyor. Hatalı kullanım sonucu da parçalarda deformasyon ve işlev kaybı oluşuyor.

Repkon Defence’in tasarladığı mekanik nişangah/gez tertibatında çok daha az sayıda parça kullanılıyor. Yapılan tasarımsal değişiklikle titreşim ya da hatalı kullanım sonucu parçaların hem kaybolmasının hem de deformasyonun önüne geçilmiş olunuyor.

Kullanıcının Besleme Zaman Ayarını Yapabilme Değişikliği

Silahların üretim aşamasında yapılan besleme zaman ayarının zamanla yeniden yapılması gerekiyor. Özellikle seri atışlarda sıklıkla tutuklukların yaşanılması, mühimmatların namlu atım yatağına düzgünce sürülememe problemi, zaman ayarının kontrol edilerek yeniden yapılması gerektiğini gösteren en önemli sorunlar yer alıyor.

Kullanıcı seviyesinde besleme zaman ayarının düzeltilmesi envanterdeki mevcut silahlarda yapılamıyor. Besleme zaman ayarının yapılabilmesi için, silahlar ya bakım merkezlerine ya da daha üst seviye ana bakım fabrika komutanlıklarına yönlendiriliyor.

Repkon Defence’in otomatik bombaatarında yapılan tasarımsal değişiklikle kullanıcı, zaman ayarını 5 mm değişikliğe kadar kendisi rahatlıkla yapabilecek olup, bu şekilde silah sahada kullanıcı tarafından çok daha efektif kullanması sağlanıyor.

Mühimmatın Yerleştirilmesinde Yaşanılan Hatanın Önlenmesi İçin Yapılan Değişiklikler

Mühimmatlar atım yatağına yerleştirilirken yapılan hatalarda silahın özellikle besleme grubu parçaları ile bomba süren kolu parçasına zarar veriyor. Özellikle SARP gibi silah sistemlerinde hatalı mühimmat yerleştirmesinden kaynaklanan hatalar çok daha fazla silaha zarar veriyor.

Repkon Defence’in ürününde kullanıcı hatasını minimize etmek için üst kapak parçası içerisinde uygun ve hatalı mühimmat yerleştirme görselleri bulunuyor. Bu görseller kullanıcının dikkatini çekecek şekilde renklere sahip.

Bomba Süren Kolu Konumlandırma Uyarısı

Kullanıcılar tarafından en yaygın şekilde yapılan hatalardan biri de bomba süren kolu parçasının hatalı konumlandırılması ve silahın kurulmasına çalışılması olarak biliniyor. Eğer bomba süren kolu parçası silah sistemi üzerinde (SARP) hatalı olarak konumlandırılıp, üst kapak kapatılıp, sistem çalıştırılırsa besleme grubun tüm parçaları, hareket aktarma kolu parçası, düşey eğri kol parçası şekilsel olarak zarar görüyor. Bu tarz durumlarda silahın tüm ayarları bozuluyor ve sıklıkla tutukluklar yaşanıyor.

Repkon Defence’in tasarladığı silahta ise bu sıkıntılar ortadan kaldırılmış durumda.

Üst Kapak Parçasının Açık Konumda Sabit Durmasını Sağlayan İyileştirme

Envanterdeki bombaatarların üst kapağı açıldığında eğer el ile tutulmazsa hafif bir rüzgâr ile kapanabiliyor. Mühimmat yerleştirmesi yapılırken üst kapağın açık konumdan kapalı konuma geçmesi durumunda ele zarar verebiliyor. Çok rüzgârlı bir ortamda kapağın şiddeti daha da artmasından dolayı kullanıcıya ciddi zarar verebiliyor.

Repkon Defence’in geliştirdiği bombaatarın kapağını bir kişinin tutması, diğer kişinin mühimmat yüklemesi durumunu ortadan kaldırıyor. Ayrıca yeni tasarım sayesinde yay mekanizması ile üst kapağın kapatılması hafif bir şekilde yapılabiliyor.

Komuta Kabza Tutamakları, Tetik Parçasında ve Emniyet

Mandalında Yapılan İyileştirmeler Silahın komuta kabza tertibatındaki tutamakların şeklini el yapısına uygun olacak şekilde iyileştirildi. Tutuştaki hissiyat ile kullanıcının silaha hakimiyet duygusu da artırıldı.

Tetik formu değiştirilerek hem parmakların daha fazla alana baskı uygulaması sağlanmış olup hem de tetik üzerindeki oyuklu tırtıl form ile parmağın tetik üzerinden kayması engellenmiş oldu.

Emniyet mandalında yapılan iyileştirme ile mandalın kavranması rahatlatılarak kullanım kolaylığı sağlandı.

[wpcc-iframe allow=”;” allowfullscreen=”” height=”360″ src=”https://www.youtube.com/embed/Fu7ar7wFdYM?start=16″ width=”640″]

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.