Almanya’dan Ukrayna’ya 142 milyon avroluk mühimmat desteği

Rheinmetall 142 milyon avro değerindeki Ukrayna ihalesini kazandı!

Düsseldorf merkezli şirketin, Kiev’e yaklaşık 142 milyon avro değerinde topçu mühimmatı tedarik etme görevini üstlendiği ifade ediliyor. Açıklamalara göre, bu sipariş on binlerce adet 155 mm top mermisi de dahil olmak üzere birtakım çeşitli mühimmatları kapsıyor.

Tedarik anlaşmasının, Ukrayna’nın savunma mücadelesinde uzun vadeli askeri yardım sağlamayı hedefleyen bir NATO ortağı ülke tarafından yapıldığı açıklandı.

Anlaşma kapsamında üretilecek mühimmatların, Rheinmetall’in yeni satın aldığı İspanyol yan kuruluşu Rheinmetall Expal Munitions tarafından üretileceği bildirildi.

rheinmetall 155 mm

Mevcut sözleşmenin Rheinmetall’i, özellikle büyük kalibre mühimmat alanında, dünyanın en büyük üreticisi olarak konumlandıracağı iddia ediliyor. Sözleşme kapsamında 2025 yılında teslimatların yapılacağı belirtilirken daha önce alınan bir sipariş çerçevesinde yaklaşık 40.000 mühimmat üretiminin ve teslimatının 2024 yılı içinde tamamlanacağı da ifade ediliyor.

Ekim 2023’ün ortalarında Alman hükümetinin Rheinmetall’e Ukrayna için 100.000’den fazla 155 mm mühimmat ve ek olarak yüksek patlayıcı DM121 mühimmat serisi siparişi verdiği bilgisi paylaşılmıştı. Yayınlanan verilere göre bu siparişin değerinin de tıpkı söz konusu yeni ihale gibi üç haneli milyon avro seviyelerinde olduğu tahmin ediliyor.

PzH2000 obüs

Topçu mühimmatına yönelik talebin artışının sadece Ukrayna’nın ihtiyaçlarından kaynaklanmadığı, aynı zamanda Almanya ile NATO ve AB ülkelerinin büyük ölçüde azalan cephaneliklerini doldurma gerekliliği nedeniyle de yükseldiği belirtiliyor. Rheinmetall’in 2024 yılında Almanya, İspanya, Güney Afrika ve Avustralya’daki tesislerinde mühimmat üretim kapasitesinde önemli bir artış yapmayı planladığı ve yıllık üretim kapasitesini yaklaşık 700.000 topçu mermisine çıkarmayı hedeflediği açıklandı.

Rheinmetall’in, Alman Federal Ordusu’na 1 milyar avronun üzerinde değere sahip yüzlerce topçu mühimmatını tedarik etmeyi öngören ve uzun yılları kapsayan çeşitli sözleşmelere sahip olduğu da paylaşılan bilgiler arasında yer alıyor.

Editör : Murat Emre Eygün

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.