Robot köpek Spot, Mars’ı keşfe çıkacak

Bostan Dynamics’in tasarlayıp ürettiği robot köpek Spot, yakın bir zamanda Mars’a gönderilip keşif çalışmaları yapmaya başlayabilir. Şimdilik NASA ve Caltech’in birlikte yürüttüğü projede test edilen Spot’un, Mars’ın engebeli ve zorlu arazisinde rahatlıkla hareket edebileceği düşünülüyor.

Amerika Jeofizik Birliği (AGU) 14 Aralık’ta düzenlediği toplantıda Spot’un dikkatli bir şekilde elden geçirilmiş bir sürümünün Mars’ın zorlu arazisinde nasıl çalışmalar yapabileceğine dair paylaşımda bulundu. NASA’nın daha önce Mars’a gönderdiği Spirit, Opportunity, Curiosity ve Perseverance araçları gibi bir çalışmada bulunacağı düşünülen robot köpek Spot, dünyadaki benzerleri gibi çevikliğiyle ön plana çıkacak.

Spot, bünyesindeki sensör ile karşısına çıkabilecek engelleri yeni rota çizerek aşabilecek ve yeraltı tünelleri ve mağaraların haritalarını çıkarabilecek bir özelliğe sahip. Spot’un düşme ya da ters dönme durumunda ayağa kalkıp görevine devam edebilmesi de Mars’ta yapılacak keşif görevini daha güvenilir hale getiriyor.

“Au-Spot” olarak adlandırılan ya da Otonom Mars köpeği denilen robot, oluşturulan engel parkurlarındaki tünellerde ve rampalarda hazırlıklarına devam ediyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.