Romanya’nın ilk Bayraktar TB2 teslimatı 2024’te

Romanya, tüm dünyaya adını duyuran Bayraktar TB2 SİHA’yı envanterine eklemek için gün sayıyor.

Romanya Savunma Bakanlığı ile BAYKAR arasında Nisan 2023’te 18 adet Bayraktar TB2 SİHA tedariki için imzalanan sözleşme kapsamında ilk teslimatlar 2024 yılında başlayacak.

Romanya Savunma Bakanlığı Silahlanma Genel Müdürlüğü Başkanı Tümgeneral Teodor Incicaș yaptığı açıklamada, Bayraktar TB2 programının bu yıl başladığını ve ilk teslimatların gelecek yıldan itibaren başlayacağını duyurdu.

Bilindiği üzere Nisan 2023’te, Romanya Savunma Bakanlığı ile BAYKAR arasında 18 adet Bayraktar TB2 SİHA için 321 milyon dolarlık bir sözleşme imzalanmıştı. Romanya tarafından tedarik edilecek SİHA sistemleri, Romanya Kara Kuvvetleri için üretilecek. Her bir sistem hedef angajman kabiliyetine sahip altı hava platformu (toplam 18 insansız hava aracı) içermektedir. Program aynı zamanda başlangıç lojistik destek paketi, gerekli eğitim ve teçhizatın satın alınmasını da içeriyor.

Romanya yerli İHA üzerinde çalışıyor

Romanya Savunma Bakanlığı Silahlanma Genel Müdürlüğü Başkanı Tümgeneral Teodor Incicaş, Bayraktar TB2 açıklamasının yanı sıra Romanya’nın yerli olarak İHA üretmek için geliştirme çalışmaları gerçekleştirdiğini ifade etti.

Tümgeneral Incicaș, Romanya’nın kendi insansız hava aracına sahip olabileceğini söylerken, Romanya’nın 100 kilometreye kadar mesafeler için İHA geliştirme projesi içerisinde olduğunu belirtti.

Geliştirilmekte olan İHA’nın şu anda son test aşamasında olduğunu söyleyen Incicaş, yıl sonuna kadar testlerin tamamlanacağını ve üretime geçileceğini vurguladı.

Tümgeneral Incicaş’a göre Romanya Savunma Bakanlığı, bu çalışmaya ek olarak ordu için HALE sınıfı İHA (Yüksek İrtifa Uzun Ömür) ve Mini-İHA satın almayı planlıyor.

Romanya’nın askeri modernizasyonu

24 Şubat 2022’de Rusya’nın Ukrayna işgalinin başlamasıyla ordusunu modernize etmeye başlayan Romanya, Sovyet döneminden kalma silah ve araçlarını, NATO muadili modern platformlarla yeniliyor.

Bu kapsamda Romanya, birçok silah ve platform tedariki ile ilgili girişimlerini sürdürüyor. Şu ana kadar birçok savunma anlaşması imzalayan Bükreş hükümeti, envanterindeki eski Sovyet dönemi ürünlerin yerini doldurana kadar alımlarını sürdürecek.

En önemli yatırımı hava kuvvetlerine yapan Bükreş, envanterindeki MiG-21 savaş uçakları yerine 49 adetten oluşan F-16 filosu için anlaşmalar imzaladı. F-16 savaş uçağının yanı sıra Romanya, 5’inci nesil F-35 savaş uçağı tedariki için de çalışmalarını sürdürüyor.

Savaş uçağı filosunun yanı sıra Romanya, Türkiye ile birçok muharebe alanında kendini kanıtlayan Bayraktar TB2 SİHA için anlaşma imzaladı. Bu kapsamda Romanya Savunma Bakanlığı ile BAYKAR arasında 18 adet Bayraktar TB2 SİHA için 321 milyon dolarlık sözleşme imzalandı. Bükreş hükümeti bu tedarike ek olarak İsrail merkezli Elbit Systems ile 21 adet Watchkeeper X İHA için sözleşme imzaladı.

Kara kuvvetlerini de ihmal etmeyen Doğu Avrupa ülkesi, envanterindeki Sovyet dönemi tankları yenilemek için 300 adet ana muharebe tankı satın almayı planlıyor. İlk etapta, 54 adet ABD üretimi M1A2 Abrams tankı alımı için satın alma sürecini başlatan Romanya, Alman Leopard ve Güney Koreli K-2 Black Panther tankları için de görüşmelerini sürdürüyor.

Ana muharebe tankının yanı sıra Romanya, 155mm obüs sistemi ihtiyaçları doğrultusunda bir ihale süreci başlattı. İhale kapsamında; Türkiye’den T-155 FIRTINA, Almanya’dan  PzH 2000 ve Güney Kore’den K9 Thunder obüs sistemleri yarışıyor. Romanya Savunma Bakanlığı, nihai kararını 2023 yılının sonuna doğru açıklamayı planlıyor.

Envanterindeki çoğu Sovyet dönemi platformları savaş halindeki Ukrayna’ya hibe eden Romanya, ordusunu NATO muadili ürünlerle tam anlamıyla modernize edene kadar alımlarını sürdürecek.

Editör : Mehmet Yiğit Tanış

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.