RTX Raytheon, ABD’nin askeri tedarik kabiliyetlerini artıracak

Pentagon, RTX ile işbirliğine gidiyor!

RTX Raytheon’un, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’nın tedarik zinciri esnekliğini geliştirmek için İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı’ndan (Defense Advanced Research Projects Agency, DARPA) 8 milyon dolarlık bir sözleşme aldığı açıklandı.

Bu projenin, RTX şirketinin Raytheon BBN Technologies birimi tarafından yürütüleceği belirtildi.

Projede, Dirençli Tedarik ve Talep Ağları (Resilient Supply and Demand Networks, RSDN) sözleşmesi kapsamında, Raytheon BBN’nin tedarik ve talep ağlarına yönelik potansiyel olayları analiz etmek ve bu olası olaylara karşı önlemler geliştirmek amacıyla, detaylı bir modelleme ve simülasyon aracı geliştireceği ifade edildi.

Söz konusu aracın, küresel tedarik zinciri gerilim analizleri için oluşturulan ilk araç olduğu öne sürüldü.

BBN_RTX

Raytheon BBN’den baş araştırmacı John Santini, tedarik zincirlerinin karmaşık ve dinamik yapısı nedeniyle stratejik zorluklara karşı hassas olduklarını vurguladı.

Geliştirilecek simülatörün, ilaç, askeri metaller ve askeri gıda tedarikine ilişkin verileri kullanarak gerçekçi ortamlarda simülasyonlar yapacağı, ayrıca Raytheon BBN’nin mikroekonomik ve süreç modellerini gelişmiş ekonomik makro modellerle bütünleştireceği bildirildi.

Simülatörün, yapay zeka ve dinamik sistem analizindeki son gelişmeleri kullanarak, daha önce dikkate alınmamış stres faktörlerini keşfetmek ve azaltmak için kullanılacağı da aktarıldı.

Son olarak, DARPA’nın simülatörün başarısını, tahminlerini geçmiş senaryolarla karşılaştırarak tahminlerinin ve tavsiyelerinin akla yatkınlığını değerlendirmek için konu uzmanlarını kullanarak değerlendireceği belirtildi.

raytheon tech

Raytheon BBN Hakkında

1948 yılında kurulan Raytheon BBN, ulusal güvenlik önceliklerine odaklanarak ileri teknoloji araştırma ve geliştirme hizmetleri sunmaktadır. Raytheon BBN, İleri Araştırma Projeleri Ajansı Ağı’ndan (Advanced Research Projects Agency Network, ARPANET) ilk e-postaya, kuantum kriptografi ile korunan ilk metro ağına kadar müşterileri için yenilikçi çözümler üretmek üzere araştırmalarına devam etmektedir. Raytheon BBN, analitik ve makine zekası, ağlar ve sensörler, akıllı yazılım ve sistemler ve fiziksel bilimler alanlarında çözümler üretmek için çeşitli girişimlerde bulunmakta ve çalışmalar yürütmektedir.

RTX Hakkında

RTX dünyanın önde gelen havacılık ve savunma şirketlerinden biridir. Dünya çapında 180.000’den fazla çalışanıyla, teknoloji ve bilim alanında çalışmalar yapmaktadır. 2022 yılı satışları 67 milyar dolar olan şirketin merkezi Arlington, Virginia’da bulunmaktadır.

Editör : Murat Emre Eygün

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.