Rugged bilgisayarların önemi artıyor

Aitech kritik uygulamalarda güvenli bilgi işleme için üst düzey korumalı tek kartlı bilgisayarını tanıttı. 

Militaryaerospace.com’da yer alan habere göre, tanıtılan C878 kodlu bilgisayar, Trusted Platform, Secure Boot ve BIOS Guard da dahil olmak üzere hassas verilerin güvenli iletimini sağlamak için korumalı bir bilgi işlem sistemi/mimarisi kullanıyor.

Kaliforniya Chatsworth’daki Aitech Defense Systems Inc. zorlu ortamlarda kullanılan ve bilgi işlem açısından kritik önemde olan uygulamalar için özel güvenlik sistemli ve tek kartlı bilgisayarı C878 3U VPX’i piyasaya sürecek. 

C878 veri ve Intel Xeon D işlemleri sırasında kartı veri saldırılarına ve siber tehditlere karşı korumak için 16 geçiti, tanesi 250 mb/s veri iletimi sağlayan PCI Express’e sahip.

Kritik önemdeki uygulamalar için geliştirilen gömülü platform, yüksek bant genişlikli bir veri mimarisi kullanılarak yüksek düzeyde arka plan trafiğini kolaylıkla kaldırabilecek şekilde tasarlandı. Kartta aynı zamanda 128-bit 2D grafik motoru aracılığıyla sezgisel bir arayüz sağlamak için de bir GPU bulunmakta.

Bu arayüz özellikleriyle C878 kullanıcının uygulamayla grafiksel olarak iletişim/etkileşim içinde bulunmasını, onu kontrol etmesini veya ilgili verileri, videoları veya monitördeki diğer bilgileri görüntülemesini sağlıyor. GPU’daki görüntü şifre çözücüsü MPEG-2, MPEG-4, VC-1, H.264 MVC / AVS ve JPEG / MJPEG’i desteyecek şekile tasarlanmış durumda.

C878 hassas verilerin güvenli iletimini sağlamak için güvenilir bir bilgi işlem sistemi/mimarisi kullanıyor. Intel güvenliği Trusted Platform ve Secure Boot’un yanı sıra TXT TPM 2.0 ve BIOS güvenliğine dayalı bir BIOS Guard’ı da içermekte.

Platformdaki SATA solid-state sürücüsünün ise bir terabaytlık veri depolama alanı var ve yazım korumasını, güvenli ve hızlı silmeyi, AES 256 anahtarları kullanarak disk verisi şifrelenmesini ve pil yoluyla dış müdahale algılama sinyalini de desteklemekte.

İsteğe bağlı olarak eklenen yerleşik Xilinx Zynq UltraScale FPGA da ek koruma araçları, özelleştirilebilir güvenlik ayarları ve veri şifreleme imkanlarını sunuyor.

Yerleşik I/O arayüzlerinde ise USB 3.0/2.0, SATA III, PCI Express Gen2, seri, ayrı, DVI çıkışı, Ethernet ve FPGA üzerinden isteğe göre ayarlanmış I/O bulunuyor. Kart ayrıca 32 GB DDR4 SDRAM’de bulunduruyor. 

İletim ve hava soğutmalı versiyonlarla piyasaya sürülecek olan C878 bunlara ek olarak koruma zamanlayıcıları, gerçek zamanlı bir saat, sıcaklık sensörleri, geçen zamanı kaydeden bir kaydedici ve VITA 46.11 Tier 1 ve Tier 2 IPMI’yi de barındıracak. Desteklenen işletim sistemleri ise Windows, Wind River VxWorks ve Linux olarak açıklandı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.