Rus birlikleri Nikaragua’da

Nikaragua Rusya’nın Güney Amerika’da faaliyetlerine alan açıyor.

Nikaragua’da, Rus birliklerine, uçaklarına ve gemilerine eğitim veya acil müdahale amacıyla faaliyet gösterme yetkisi verildi.

Ülkede dün onaylanan bir kararnameye göre, Devlet Başkanı Daniel Ortega, Rus birliklerinin, gemilerinin ve uçaklarının acil durumlarda veya doğal afetlerde insani yardım, kurtarma ve arama görevlerini ülkesinde yürütmesine izin verecek.

Hükümet ayrıca eğitim ve tecrübe paylaşımı amacıyla küçük Rus birliklerinin ülkedeki varlığını onayladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Rus medya kuruluşu Sputnik’e yaptığı açıklamada, söz konusu durumun “rutin” olduğunu söyledi.

Nikaragua NATO’ya karşı Rusya’nın yanında durmuştu

Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega, Nikaragua’da faaliyet yürüten TN8 kanalına Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin açıklamalarda bulunmuştu.

Daniel Ortega, NATO’nun Rusya’yı stratejik olarak zayıflatacak bir saldırı yolu bulmak için Ukrayna’yı kullandığını söylemişti.

Ortega, “Bu, NATO’nun Rusya’yı stratejik olarak zayıflatacak bir saldırı yolu bulmak için Ukrayna’yı kullandığı bir savaş. Bu savaşın ortasında Çin’i tehdit etmek de var. Başka bir deyişle bu, ABD liderliğindeki hegemonik siyasetin çılgınlığıdır.” demişti.

Ortega ayrıca, ABD’nin modern silahlara milyarlarca dolar yatırım yaptığını da dile getirmişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.