Rus istihbarat gemisi İstanbul Boğazı’ndan geçti

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/0Phi2zLIS0Tzhy2udtmSFF” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Rus Donanması’nın Karadeniz Filosuna ait SSV-201 Priazovye istihbarat gemisi, bu sabah erken saatlerde İstanbul Boğazı’ndan geçti.

Orta sınıf istihbarat gemisi SSV-201 Priazovye, Akdeniz’de 191 günlük görevinin ardından dün Çanakkale Boğazı’ndan geçiş yaptı.

Sabah saat 07.00’da Marmara Denizi’nden İstanbul Boğazı’na giriş yapan istihbarat gemisine Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı’na ait sahil güvenlik botları eşlik etti.

Yaklaşık 1.5 saatte boğaz yolculuğuna tamamlayan Rus gemisi Karadeniz’e açıldı.

Rus Donanması’nın Karadeniz Filosuna ait orta sınıf istihbarat gemisi SSV-201 Priazovye, 1987 yılında Rus Donanması’nın hizmetine girdi.

Tüm frekanslarda iletişim kanallarının telsizle kesilmesi amacıyla üretilen SSV-201 Priazovye; kapalı iletişim kanallarının yeniden iletimi, elektromanyetik radyasyon kaynaklarının tanımlanması ve sistematik hale getirilmesi, gemilerin ve denizaltıların akustik ve elektromanyetik “portrelerinin” çizilmesi gibi görevleri icra ediyor.

SSV-201 Priazovye istihbarat gemisi ayrıca, deniz iletişiminin kontrolü, elektronik istihbarat – radyo emisyon kaynaklarının bağlantısının ve özelliklerinin belirlenmesi gibi faaliyetleri yerine getirmesiyle biliniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.