Rus savaş jetleri ABD keşif uçağını engelledi

Rusya, ABD’ye ait bombardıman uçağını tespit edip, ülke sınırına girişini engellediğini duyurdu. Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Bering Denizi üzerinde ABD’ye ait B-1B bombardıman uçağına önleme yapan Rusya, savaş uçaklarının da videosunu yayınladı.  

[wpcc-iframe allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen=”” height=”360″ src=”https://www.youtube.com/embed/F2YTDn_p8UI” width=”640″]

Rusya sınırlarına yaklaşan ABD bombardıman uçağına, Rus jetleriyle önleme yapıldı

ABD stratejik bombardıman uçağının, Rusya sınırlarında uçuş yapması, devlet sınırlarına yaklaşan hava hedefi olarak değerlendirildi. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, devlet sınırlarının ihlal edilmesini önlemek için ABD uçuşuna önleme yapıldığı açıklandı. Hedefi belirlemek ve Rusya sınırını ihlal etmesini önlemek amacıyla Pasifik filosundan, hava savunma güçlerine ait 2 adet MiG-31 Foxhound önleme uçağı ve bir adet Su-35S jeti havaya kaldırıldı ve ABD bombardıman uçağına eşlik etti.

Rus Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan ve kayda geçen görüntülerde, ABD B-1B uçağının, ABD 345. Hava Filosu’nda görev yaptığı biliniyor. Filo, Teksas, Abiline’daki Dyess Hava Kuvvetleri Üssü’nde yer alıyor. B-1B, 11 Eylül’de Guam Adasına konuşlandırılmıştı.

ABD Hava Kuvvetleri bombardıman uçakları Rusya ile NATO’daki komşuları arasında artan gerilimden dolayı, son aylarda Doğu Avrupa ve Alaska çevresinde görevlerini yerine getiriyor. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.