Rus seyir füzesi Polonya hava sahasını ihlal etti

Rusya, 29 Aralık günü erken saatlerde Ukrayna’daki altyapı ve askeri hedeflere yönelik geniş çaplı bir seyir füzesi saldırısı düzenledi.

Saldırı sırasında Ukrayna kentlerine 100 adetten fazla seyir füzesi ve 30’dan fazla kamikaze insansız hava aracı ateşlendiği belirtildi.

Ukrayna Hava Kuvvetleri, ateşlenen 87 adet Kh-101/Kh-555/Kh-55 seyir füzesi ve 27 adet İran yapımı Shahed-136/131 kamikaze insansız hava aracının Ukrayna hava savunma unsurlarınca düşürüldüğünü açıkladı.

Polonya ihlal 4

Bu saldırı sırasında bir Rus seyir füzesinin Polonya hava sahasını ihlal ettiği belirtildi.

Polonya Başbakan Yardımcısı Władysław Kosiniak-Kamysz; Cumhurbaşkanı, Genelkurmay Başkanı ve ordu komutanlarının katıldığı bir toplantıda yaptığı açıklamada, “Bu sabah Polonya hava sahası, sistemlerimiz tarafından tespit edilen bir nesne tarafından ihlal edildi” dedi.

Polonya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kh-101 veya Kh-22 modeli olduğu tahmin edilen bir Rus seyir füzelesinin Polonya hava sahasını ihlal ettiği sırada tespit edildikleri aktarıldı.

Polonya ihlal 3

Polonya Genelkurmay Başkanı General Wiesław Kukuła konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Rus füzelerinin Polonya hava sahasını ihlal ettiğini ve muhtemelen tekrar Ukrayna topraklarına yönelerek Polonya hava sahasını terk ettiklerini değerlendirdiklerini ancak her ihtimale karşı güvenlik güçlerinin bölgede Rus seyir füzesinin enkazını aramaya devam ettiklerini ifade etti.

General Kukuła, “Her şey bir Rus füzesinin Polonya hava sahasına girdiğini, bizim tarafımızdan radarda takip edildiğini, daha sonra hava sahasını terk ettiğini gösteriyor; bunun ulusal ve müttefik radar onayına sahibiz” dedi.

Polonya ihlal 1

Hava sahasını ihlal eden seyir füzesinin Polonya hava sahasını yaklaşık 40 kilometre derinliğe kadar ihlal ettiği ve 3 ila 4 dakika boyunca ihlali sürdürdüğü iddia edildi.

Polonya kamuoyunda ise söz konusu füzelerin Polonya hava sahasını ihlal etmesinin ardından engellenememesi ve Ukrayna hava sahasına geri dönmeleri sebebiyle tepkiler mevcut. Muhalefet partisi liderleri tarafından, mevcut hükümetin hava savunma sistemleri için milyarlarca dolar yatırım yapmasına rağmen ihlali gerçekleştirilen füzenin düşürülmemesi eleştirildi.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.